Witam,
trudno ocenić, czy w Pani przypadku doszło do zakażenia świerzbem – to niestety może stwierdzić tylko lekarz po obejrzeniu zmian.
Niestety choroba ta nie jest łatwa do okiełznania, a skupiska ludzkie, tworzące się np. podczas spotkań rodzinnych, służą rozprzestrzenianiu się pasożyta. Walka z nim jest trudna z uwagi na konieczność zachowania maksymalnej higieny – by pozbyć się świerzbowca z otoczenia, trzeba uprać w wysokiej temperaturze i wyprasować całą bieliznę, ubrania, pościel. Czyszczeniu podlegają też meble i przedmioty tapicerowane, a to, czego nie można wyczyścić czy uprać, należy szczelnie owinąć i wyłączyć z użytku na okres co najmniej tygodnia – poza skórą człowieka świerzbowiec nie przeżyje dłużej niż 3-4 dni. Leczeniu powinni poddać się wszyscy członkowie rodziny. Niestety tylko tak szeroko zakrojone działania gwarantują sukces. Proszę zapoznać się z artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/swierzb-charakterystyka-objawy-rozpoznanie-leczenie-profilaktyka.
Ponieważ pasożyt u osób dorosłych chętnie zajmuje m.in. pośladki i zgięcia skóry, to niewykluczone, że doszło do zarażenia. W leczeniu stosuje się maść z permetryną, którą pokrywa się równomiernie całe ciało na okres 8-12h. Dodatkowo można wspomagać się pastą siarkową, maścią lub mydłem z siarką. Jeżeli świąd jest silny, lekarz przepisuje leki antyhistaminowe – uśmierzanie uporczywego swędzenia jest bardzo istotne, bo rozdrapywanie zmian skórnych może prowadzić do nadkażenia bakteryjnego oraz roznoszenia świerzbowca na inne partie ciała. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/swierzb-charakterystyka-objawy-rozpoznanie-leczenie-profilaktyka.
Domowe leczenie, polegające raczej na łagodzeniu objawów, obejmuje kąpiele w krochmalu – łagodzą swędzenia. Warto dodać olejek z drzewa herbacianego, który wykazuje ponadto działanie antyseptyczne. Zmiany można przemywać naparami na bazie tymianku, szałwii czy arniki. Warto wiedzieć, że im szybciej zostanie rozpoczęte leczenie, tym większe szanse na szybki efekt.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy ten lek stosuje się w przypadku świerzba? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy należy rozpocząć leczenie świerzbu? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy mam objawy nawrotu świerzbu? – odpowiada Lek. Izabela Lenartowicz
- Dezynfekcja odzieży przy świerzbie – odpowiada Lek. Iwona Stajkowska
- Podejrzenie świerzbu u dziecka – odpowiada Dr n. med. Karol Kaziród-Wolski
- Co stosować, żeby nie zarazić się świerzbem? – odpowiada Aleksander Ropielewski
- Czym leczyć świerzb u dziecka? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy można zarazić się świerzbem i półpaścem jednocześnie? – odpowiada Lek. Katarzyna Szymczak
- Swędzenie ciała i podejrzenie świerzbu – odpowiada Dr n. med. Karol Kaziród-Wolski
- Dlaczego mam ten świąd jąder? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
Świerzbowiec ludzki — jak go rozpoznać i się pozbyć?
Świerzbowiec ludzki to kosmopolityczne roztocze z
Test na obecność świerzbu - na czym polega diagnostyka?
Test na obecność świerzbu wykonuje się w celu potw
Przeczosy - charakterystyka, przyczyny, leczenie
Przeczosy to nic innego jak powierzchniowe ubytki