Co mam robić z tymi suchymi oczami?

Witam, mam 30 lat jestem kobietą i od pół roku chodzę ciągle do okulisty z powodu suchych oczu. Największy problem jest rano wtedy są najbardziej suche. Bardziej dokucza mi lewe oko, w nim dodatkowo czuję kłucie w powiecie i nawet pod palcem czuję jakieś ziarenka jakby w środku powieki. Najbardziej te uczucie Dołęga mi gdy mam zamknięte oczy i dzieje mi się tak tylko w jednym oku. Okulista nic szczególnego nie widzi dostaje tylko krople nawilżające które nic nie dają. Dostałam również steryd i tu też bez zmian. Co to może być? Okulista przepisuje masę kropli nawilżających, z witaminami, przeciw alergiczne i zero poprawy.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo nam przykro, że odczuwa Pani takie nieprzyjemne dolegliwości związane z narządem wzroku. Z opisu objawów, jakie Pani towarzyszą, można by wywnioskować, że cierpi Pani na zespół suchego oka. Coraz więcej ludzi niestety, doznaje tego schorzenia, głównie ze względu na prowadzony tryb życia, czyli spędzanie sporo czasu przed komputerem, telewizorem, czy telefonem, zwłaszcza przy nieodpowiednim oświetleniu.

Zespół suchego oka jest przypadłością, w której dochodzi do nieprawidłowego nawilżenia oka przez łzy, lub nadmiernym ich ubytkiem. Prowadzi to do uszkodzenia powierzchni oka powodując przy tym dyskomfort każdego dnia.

Charakterystyczne jest odczuwanie pieczenia, swędzenia oraz uczucia piasku w oku i pod powiekami.

Zespół suchego oka leczy się przede wszystkim odpowiednimi kroplami i maściami do oka, które w składzie zawierają głównie kwas hialuronowy, jak i również często ektoinę. Niestety, nie zawsze udaje się wyleczyć tą przypadłość za pomocą preparatów farmaceutycznych. Czasami niezbędny jest krótki zabieg, który przeprowadza lekarz okulista. Polega on na zakładaniu mikroskopijnych koreczków do kanalików łzowych. Koreczki takie są wykonane z materiałów łatwo rozpuszczalnych, na przykład hydrożelu. Taka metoda na pewno jest bardziej skuteczna i warto by skonsultować taką możliwość z lekarzem okulistą na najbliższej wizycie.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-suchego-oka

https://portal.abczdrowie.pl/co-jest-najlepsze-gdy-pieka-oczy

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-suchego-oka-spowodowany-przyjmowaniem-lekow

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.