Co mam robić z tym bólem i pieczeniem oczu?

Witam Od roku zmagam się z pieczeniem i bólem oczu. W grudniu przeszlam covida który najbardziej zaatakował moje gałki oczne ponieważ nie mogłam praktycznie nimi ruszać. Nigdy nie miałam wczesnjej problemu z oczami Można powiedzieć że od tego czasu oczy pieką są suche, co uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Nie pomagają zadne maści krople antybiotyki. Okulista badając oczy stwierdził że oprócz suchości wszystko jest z nimi wporzadku Robilam cały zestaw badan w kierunku chorob stawów i chorob immunologicznych jak i podstawowych. Wszystko wyszło w normie. Od samego początku gdy zaczal się w moim życiu okres dojrzewania mialam problemy z miesiączką, lecze się hormonalnie Od kilku lat mam głównie podwyzszona prolaktyne. Czy może mieć to jakieś powiązanie?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Z opisu Pani objawów oraz faktu przejścia zakażenia koronawirusem, prawdopodobnie można przypuszczać, że jest to powikłanie po przebytej infekcji. Możliwe, że w wyniku choroby, rozwinął się u Pani zespół suchego oka. Jest to dość częsta przypadłość, dotykająca najczęściej ludzi dorosłych.

W wyniku tego schorzenia następuje nieprawidłowe nawilżenie powierzchni oka przez niewystarczającą produkcję łez. Prowadzi to do przewlekłego wysychania rogówki i spojówki.

Najczęstszymi objawami przy zespole suchego oka są: pieczenie oczu, zaczerwienienie, uczucie suchości, a także wydzielina w worku spojówkowym.

Przypadłość ta może towarzyszyć również w przebiegu niektórych chorób, między innymi: schorzeń autoimmunologicznych, neurologicznych, czy dermatologicznych.

Czasami zdarza się, że takie objawy ze strony oczu, występują przy stosowaniu niektórych leków antydepresyjnych, antyhistaminowych, przeciwmigrenowych, czy hormonalnych. Wspomniała Pani, że leczy się hormonalnie, więc może istnieć pewne przypuszczenie, że w wyniku takiej farmakoterapii, wykształcił się u Pani zespół suchego oka.

Z racji odległości, trudno nam postawić właściwą diagnozę, dlatego też, zalecamy ponowną konsultację z lekarzem okulistą. Specjalista łatwiej oceni, czy Pani dolegliwości mogą był połączone z aktualnym leczeniem, czy jest to powikłanie po przejściu Covid - 19.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/grozne-powiklania-po-chorobie-covid-19-jakie-narzady-moze-uszkodzic-koronawirus

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-suchego-oka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.