Co robić z tymi mętami w oku?

Witam. 3 tygodnie temu miałem badanie dna oka. Od tamtego czasu na jednym oku pojawiła się poświata oraz widzę bardzo dużo mętów (przezroczyste). Próbowałem dopytać okulisty czy badanie mogło uszkodzić oko ale wymijająco sugeruje tylko okulary. Bardzo długo ustępowały efekty. Dopiero następnego dnia widziałem normalnie (badanie po godz 11). Czy takie badanie może uwydatnić jakiś problem albo uszkodzić oko?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Nie napisał Pan, czy taka dolegliwość, jak widzenie mętów pojawiało się wcześniej, czy wystąpiło tylko po badaniu dna oka, a także, jaką metodą było ono przeprowadzone. To istotna informacja, aby odnaleźć źródło Pana problemu.

Lekarz okulista na pewno przeprowadził badanie poprawnie, jednak badanie dna oka jest badaniem istotnym, aby ocenić, czy nie zaszły zmiany w obrębie oka. Diagnostyka ta przeprowadzana jest za pomocą oftalmoskopu, gdzie możliwe jest skorygowanie wady wzroku. W czasie badania wiązka światła naświetla dno oka.

Po przeprowadzonym badaniu może dojść do krótkotrwałego zaślepienia i widzenia delikatnych mętów. Czasami może dojść do powikłania w wyniku podania środka rozszerzającego źrenicę. Mogą również pojawić się bóle głowy, krótkotrwała utrata widzenia, a także nudności i wymioty. Zazwyczaj jednak badanie dna oka przebiega bez komplikacji.

Ze względu na odległość trudno jest odpowiedzieć jednoznacznie na zadane przez Pana pytanie. Zalecamy, zatem wizytę kontrolną u okulisty, aby rozwiał Pana wątpliwości i ocenił stan oczu.

Podobna tematyka została poruszona w poniższym artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-dna-oka

A odpowiedź na podobne pytanie można znaleźć pod poniższych linkiem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznaczaja-mety-w-polu-widzenia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.