Zapytaj lekarza

7 4 2 , 3 0 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Męty w oku

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

męty ciała szklistego to dosyć częste zjawisko, które nie wymaga leczenia, jeśli występuje rzadko i nie utrudnia funkcjonowania.

Męty utrudniające widzenie powinny zostać skonsultowane z okulistą. Po przeprowadzeniu badania okulistycznego lekarz może zaproponować kilka opcji leczenia. W niektórych przypadkach mogą wystarczyć krople do oczu oraz specjalistyczne preparaty.

Wśród metod usuwania mętów znajduje się także witrektomia oraz witreoliza laserowa. Witrektomia jest metodą inwazyjną, dlatego zalecana jest jedynie w poważnych przypadkach. Zabieg polega na usunięciu ciała szklistego i zastąpieniu go odpowiednią substancją. Wiąże się on z wystąpieniem komplikacji, takich jak infekcja oka, zaćma, jaskra czy odwarstwienie siatkówki. Więcej o tej formie leczenia przeczyta Pani w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/witrektomia-mechaniczna.

Druga metoda nie jest inwazyjna. Witreoliza polega na laserowym usunięciu mętów ciała szklistego poprzez ich rozbicie. Przed zabiegiem konieczne jest wykonanie USG gałki ocznej oraz konsultacja ze specjalistą w celu kwalifikacji. Okulista weźmie pod uwagę ilość i położenie mętów, wiek pacjenta i kilka innych istotnych czynników, dzięki którym będzie w stanie ocenić, czy zabieg będzie skuteczny.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy