Co może być przyczyną tych mętów?

W lutym tego roku zdiagnozowano u mnie cukrzycę typu 1. W marcu bylem u lekarza okulisty który stwierdził że na obecna chwilę nie wystepuja zmiany cukrzycowe w oczach. Od tygodnia zaczely sie pojawiac mety ( czarne dymki,klaczki ) przed oczami , widoczne zwlaszcza jak patrze na jasne tlo lub niebo. Jaka moze byc tego przyczyna, czy lekarz okulista moze podczas badania wykryc męty i jak mozna je usunąc ?

Męty to rożne odpady oraz skupienie włókna kolagenowego w ciele szklistym. Jeżeli uważamy, że mętów jest za dużo, możemy wypróbować kilka metod leczenia. Pierwszą i najmniej inwazyjną są krople do oczu, odpowiednie przepisze nam oczywiście okulista. Istnieje również metoda laserowa (witreoliza laserowa), która polega na tym, że laser uderza w zmętnienie i sprawia, że wyparowuje ono z ciała szklistego. Warto jednak zaznaczyć, że proces ten zajmuje dużo czasu. Męty ciała szklistego usunąć może także witrektomia, która polega na wycięciu ciała szklistego i zastąpieniu go inną substancją. Tutaj jednak należy wspomnieć, że jest to metoda bardzo inwazyjna, dlatego też może być niebezpieczna. Przykrą konsekwencją może być odwarstwienie siatkówki lub nawet ryzyko zaćmy.