Stosowanie kropli Vitreolent na zmętnienia

Dzien dobry mam na imię Sebastian i mam 36 lat Dwa tygodnie temu byłem na badaniach u okulisty i pewnych rzeczy nie rozumiem. W związku z tym chciałbym się spytac czy jest sens stosować różne - poza nawilżającymi powierzchnię oka - krople do oczu np. typu: Vitreolent na zmętnienia skoro rogówka oka jest zbudowana jak bardzo gęste sito, przez które prawie nic nie przechodzi do ciała szklistego? Czy jakieś substancje / cząsteczki są w stanie w miarę skutecznie tam wniknąć, aby poczynić jakieś chemiczne zmiany w ciele szklistym Będę bardzo wdzięczny za wyjaśnienie mi tych spraw, serdecznie pozdrawiam

Lek. Tomasz Budlewski

Proponuje udać się do lekarza okulisty. Po badaniu będzie można określić odpowiednie dalsze postępowanie.

Magdalena Mroczek

W Pana przypadku bardzo ważne jest jaka była diagnoza schorzenia. Proszę koniecznie zapytać o to okulistę.

Vitreolent jest to lek, w którym substancją czynną jest jodek potasu. Istnieją dwa wskazania do zastosowania preparatu. Są to zmętnienia i krwawe wylewy do ciała szklistego z różnych przyczyn (wiek, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, zmiany okołonaczyniowe) oraz zmętnienie soczewki jako pierwszy objaw zaćmy starczej.

W Pana przypadku najprawdopodobniej wskazaniem do przyjmowania leku są zmętnienia ciała szklistego. Objawiają się one zazwyczaj poprzez ciemne ruchome punkty przed oczami, mogą one mieć postać np. nitek albo chmur. Najczęściej przyczyną powstawania ciała szklistego są procesy związane ze starzeniem się ciała szklistego. W ciele szklistym pojawiają się zmiany degeneracyjne, które rzucają cień na siatkówkę. Poza tym zmienia się struktura włókien kolagenowych, co również jest przyczyną powstawania zmętnień. Do czynników ryzyka powstania tego typu zmian należy wiek, cukrzyca, wysokie ciśnienie. Można redukować te czynniki ryzyka, co może zmniejszyć czas postępu rozwoju tych zmian.

Jeśli chodzi o jodek potasu, to ma on działanie redukujące. Redukuje on wiązania dwusiarczkowe białek soczewki oka do wolnych grup tiolowych. To hamuje zmiany degeneracyjne w ciele szklistym. Preparat zakrapla się do worka spojówkowego 1-3 razy dziennie do każdego oka po jednej kropli. Można ucisnąć potem kącik oka, aby zapobiec przedostawaniu się kropel do krążenia i zmniejszyć działania ogólnoustrojowe preparatu.

Substancje w ciele szklistym nie wnikają do niego z zewnątrz, ale powstają w jego wnętrzu, co związane jest ze zmianami degeneracyjnymi białek i ze zmianami w strukturze kolagenu. Poza tym może dochodzić do wylewów krwi do ciała szklistego na co wpływa m.in. nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca.