Męty w ciele szklistym. Astygmatyzm

Witam. Męczę się z mętami w ciele szklistym (pierwsze pojawiły się ok. 12 lat temu, ale ostatnio się nasiliły, biorę krople V***), dostałem nawet zaświadczenie lekarskie z opisem, w którym było... corporis vitrei, czyli coś o ciele szklistym. Oraz przeciwwskazania do dźwigania. Lekarz twierdzi, że zmiany degeneracyjne w ciele szklistym to sprawa "normalna", a wcześniej inna okulistka stwierdziła, że to pochodna wady krótkowzroczności i astygmatyzmu. Rzeczywiście w "słabszym" oku są męty, i to dość dużo, w "lepszym" praktycznie nie widzę żadnego. Do tego są czasem jakby malutkie powidoki, błyski, kropki świecące, czarne punkciki poruszające się przy ruchach oka, tak jakby sobie krążyły po oku "do jego wewnątrz" i potem znów się pojawiały.

Męty są pozostałością po wylewach do ciała szklistego, stąd mam pytanie: czy do tych wylewów albo jakiegoś odwarstwienia bądź przedarcia siatkówki może dojść "spontanicznie", np. podczas biegania, jakiegoś szarpnięcia, dźwignięcia, nagłego zdenerwowania? Albo np. po długotrwałej pracy przy komputerze? Dodam, że po badaniach, w tym USG, doktor mówiła coś o połączeniach "szklistkowo-siatkówkowych". Czy to oznacza, że jestem w grupie "ryzyka", jeśli chodzi o odklejenie siatkówki i inne tego typu przypadłości? A jeśli do tego by doszło, to ile mam "czasu" na jakąś operację, której zresztą bardzo się boję?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Dzień dobry Panu,

Zadał Pan bardzo dużo pytań naraz. Postaram się odpowiedzieć na wszystkie.

Męty są pochodną wad wzroku typu krótkowzorczność, astygmatyzm, tzn. w oku o takiej wadzie są naprężenia działające w kierunku odklejającym ciało szkliste od siatkówki. Tak więc wystarczy do tego jakiś drobny uraz i powstają męty. Męty są zagęszczeniami ciała szklistego, mogą powstawać wskutek np. dźwigania, biegania, wstrząsów, ale i tarcia oczu - u osób z grup ryzyka. Dodatkowo męty mogą się pojawiać z powodu problemów stomatologicznych (proszę wykonać przegląd zębów, być może to zatrzyma proces).

Męty mogą, ale nie muszą być pozostałościami po wylewach; osoby, które nie miały wylewów również czasem cierpią na zagęszczenia w ciele szklistym. Wylewy do ciałka szklistego najczęściej wynikają z chorób naczyniowych takich jak nadciśnienie, cukrzyca, miażdżyca - powinien Pan zadbać o sprawdzenie ciśnienia krwi, cholesterolu i glikemii. Błyski, które Pan opisał powstają, gdy fragmenty ciała szklistego odrywają się od siatkówki - po każdym takim błysku może powstać nowy męt.

Jeśli ciało szkliste nie dociska siatkówki, to może dojść do jej rozwarstwienia - dlatego osoby cierpiące na męty należy poddawać rutynowej corocznej kontroli dna oka. Bowiem jeśli pojawi się jakakolwiek zmiana na dnie oka, można ją będzie laserem skoagulować (nijako przykleić do naczyniówki), aby proces rozwarstwienia nie postępował (a grozi on potencjalną ślepotą). Jeśli nagle nastąpi rozwarstwienie siatkówki, to operację należy wykonać jak najszybciej - najlepiej w przeciągu kilku dni - jednakże nie zawsze wzrok powraca po niej do stanu sprzed rozwarstwienia - dlatego najlepiej pilnować okresowych kontroli stanu siatkówki/dna oka.