Dlaczego mam te błyski i męty w oku?

Dzień dobry. Półtora miesiąca temu pojawiły mi się błyski i męty w oku czarne z prawej strony i centralnie w polu widzenia taka mleczna. Bylam u dwóch okulistów pierwszy stwierdził że to że stresu i przez bóle głowy, drugi że to odwarstwienie ciała szklistego. Jeden lekarz powiedział że w przeciągu pół roku męty się wchłoną drugi że zostaną. Bardzo proszę o odpowiedź jak to jest? Wchłoną się czy zostaną? Pozdrawiam 49 lat

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Przykro nam, że występują u Pani takie dolegliwości ze strony narządu wzroku. Taka sytuacja na pewno powoduje pewien dyskomfort oraz pogarsza jakość życia.

Aby móc wykluczyć lub potwierdzić, czy nie dzieje się nic niepokojącego ze wzrokiem, należałoby wykonać dokładne badania wraz z USG oka.

Męty obecne w oku mogą mieć wiele przyczyn. Często tworzą się w wyniku migreny lub napięciowych bólów głowy, a także z przewlekłego zmęczenia oraz problemów ze snem.

Taka przypadłość może również towarzyszyć odwarstwieniu ciała szklistego. W wyniku tego procesu dochodzi do oddalania się siatkówki od ciała szklistego. Jest to już poważniejsze schorzenie, dlatego wymagana jest wizyta u lekarza okulisty. Męty w oku można leczyć za pomocą właściwych kropli, które wzmacniają naczynia krwionośne i polepszają widzenie. Czasami same krople nie wystarczą, aby pozbyć się takich dolegliwości, dlatego wymagane są specjalne zabiegi okulistyczne.

Ze względu na odległość, trudno jest ocenić aktualny stan Pani zdrowia. Zalecamy dlatego ponowną konsultację z lekarzem okulistą. Specjalista po dokładnym badaniu będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/mety-w-oku-przyczyny-objawy-i-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/terapia-odklejania-siatkowki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.