Uderzenie w oko i ból głowy

Witam ,mam pytanie?????dzis mój teść uderzył się prosto w oko,cały dzień boli go głowa,oko i lzawi cały czas .niestety nie chce jechać do szpitala .myslicie ze to coś poważnego ???nie widać żadnych czerwonych plamek

Dzień dobry, w zależności od siły uderzenia jak i uderzającego przedmiotu w bolesnym po urazie oku doszło najprawdopodobniej do uszkodzeń tkanek w wyniku urazu. Ból oka po urazie może być następstwem małych zadrapań spojówki, erozji rogówki, do penetracji rogówki i obecności ciała wewnątrzgałkowego włącznie. Może dojść również do wstrząśnięcia lub odwarstwienia siatkówki (zwłaszcza w oczach krótkowzrocznych). Urazy mogą prowadzić też do krwotoków do wnętrza gałki ocznej ( do ciała szklistego, podsiatkówkowych). Osoby z otoczenia niezależnie od powagi sytuacji nie musza obserwować żadnych zmian na powierzchni oka, gdyż toczące się procesy chorobowe mogą znajdować się w jego wnętrzu. Nie musi być widać żadnych czerwonych plamek, którymi pacjenci najczęściej określają wylewy podspojówkowe. Ból może łączyć się czasami z jednoczesnym , światłowstrętem , łzawienie, pogorszeniem widzenia, ograniczeniem pola widzenia itd. lub występować izolowany. Ważne by po każdym urazie oka udać się do okulisty by specjalista w swojej dziedzinie mógł ocenić powagę sytuacji i włączyć czasami niezbędne do zachowania dalszego widzenia bądź w skrajnych przypadkach do zachowania wyłącznie gałki ocznej procedur i leczenia. Czasem wystarczą krople i maści ale niekiedy potrzebna jest nawet operacja oka. Pacjent może nie zdawać sobie z tego sprawy a groźne i mogące prowadzić do utraty wzroku procesy będą przebiegały stopniowo z dnia na dzień. Może to doprowadzić do takiej sytuacji, w której pacjent zgłosi się do lekarza dopiero po kilku dniach lub miesiącach od urazu oka a na leczenie może być już za późno. W każdym przypadku urazu oka to okulista a nie pacjent powinien decydować czy to coś poważnego czy też nie. Pozdrawiam Bartłomiej Kałużny