Czy podczas wyciągania soczewki można uszkodzić sobie wzrok?

Czy podczas wyciagania soczewki kontaktowej z oka mozna popsuć sobie wzrok (oko)?

Podczas zakładania jak i zdejmowania soczewek kontaktowych może dojść do uszkodzenia tak delikatnych tkanek jakie budują powierzchnię oka. Nabłonek rogówki tj.- najbardziej zewnętrzna warstwa rogówki może ulec uszkodzeniu np. przez zadrapanie paznokciem, dlatego jeśli nie mamy jeszcze wprawy bo dopiero kupiliśmy swoje pierwsze soczewki kontaktowe i uczymy się je aplikować, ważne jest by nasze paznokcie były krótkie by nie zadrapać oka. Nasze dłonie muszą być przed aplikacją soczewek umyte (wodą z mydłem i dokładnie osuszone ręcznikiem), by nie dopuścić do nadkażenia tkanek oka i jego okolicy. Również u wieloletnich użytkowników soczewek może dojść do uszkodzenia wzroku w wyniku uszkodzeń powierzchni oka. Podczas zdejmowania soczewek np. Zespole suchego oka lub przy zbyt ciasno dobranej soczewce (często bez konsultacji z okulistą, tylko na własna rękę), soczewka może przyssać się do powierzchni gałki ocznej i jej ściągnięcie może zerwać przyssane do niej tkanki tworząc bolesne rany - erozje rogówki bądź głębsze skaleczenia mogące skutkować przewlekłym uszkodzeniem widzenia wynikającym z bliznowacenia podnabłonkowego. Drobne erozje rogówki zazwyczaj goją się samoistnie powodując tylko przejściowy dyskomfort i pogorszenie widzenia ale jeśli ulegną one nadarzeniu a gojenie będzie przedłużone, mogą wówczas zajść nieodwracalne zmiany pogarszające na stałe nasze widzenie. Dlatego tak ważne jest w razie jakichkolwiek wątpliwość dotyczący użytkowania soczewek kontaktowych niezwłocznie udać się do lekarza specjalisty chorób oczu. Pozdrawiam Bartłomiej Kałużny