Ból i pieczenie pochwy podczas stosunku płciowego

Witam! Od pewnego czasu odczuwam ból podczas stosunku, pojawia się przy wprowadzeniu penisa do pochwy, na samym wejściu jakby z prawej strony ścianki. Mam zrobione badania mikrobiologiczne pod kątem bakterii tlenowych, beztlenowych, grzybów i pH. Pani lekarz ginekolog stwierdziła, że nie ma żadnych bakterii, stanów zapalnych, grzybów itd., prawidłowe jest pH, wyniki cytologii też prawidłowe. Lekarka doradziła stosowanie żelu nawilżającego, jednak to nie pomaga, próbowałam też kilkutygodniowej abstynencji, aby wykluczyć podrażnienie mechaniczne. Pomimo żelu i abstynencji po przerwie również odczuwałam ból. Nie wiem co mam robić, ponieważ wykluczyłam infekcje i brak nawilżenia, a partner jest delikatny i dobrze na mnie wpływa, współżyjemy od półtora roku, a problem pojawił się ok. 4 miesiące temu i nie ustępuje.

Dodam, że pieczenie utrzymuje się chwilę po stosunku, nie mam dodatkowych dolegliwości takich jak pieczenie, swędzenie czy wydzieliny do momentu stosunku. Od półtorej roku przyjmuję tabletki antykoncepcyjne. Czasami odczuwam pieczenie podczas oddawania moczu i często muszę korzystać z toalety. Czy możliwe, żeby problem z układem moczowym i np. cewką moczową powodował takie problemy? Czy powinnam pójść do urologa, skoro ginekolog wykluczyła wszelkie infekcje? Proszę o radę co mogę zrobić, aby usunąć problem. Mam 24 lata i nie byłam w ciąży. Pierwszy raz przyjmuję tabletki antykoncepcyjne przez taki czas, lekarka powiedziała, że nie widzi przeciwwskazań do dalszego stosowania po zrobieniu badań mikrobiologicznych, krwi itd. W ostatnich miesiącach byłam narażona na bardzo dużo stresu. Proszę o radę, gdzie szukać pomocy w tej kwestii i co może być przyczyną powstałej sytuacji, jeżeli nie jest to infekcja ani uraz mechaniczny? Dziękuję. Pozdrawiam.

Witam serdecznie!

Opisane przez Panią objawy wskazują na infekcję dróg moczowych (pieczenie, częstomocz), najlepiej w pierwszej kolejności wykonać badanie ogólne moczu (skierowanie wystawia lekarz rodzinny), a następnie wdrożyć leczenie. Jeżeli nie będzie poprawy warto wykonać również posiew moczu- czyli badanie w którym, zostanie określona bakteria odpowiedzialna za infekcję wraz z wyznaczeniem antybiotyków na które bakteria jest wrażliwa. Wówczas zastosowanie celowanej farmakoterapii powinno przynieść efekt.

Natomiast trudno mi powiedzieć czy infekcja jest przyczyną Pani problemów przy współżyciu, ale na pewno nie można tego wykluczyć.

Jednak jeżeli po wyleczeniu nadal będą bolesne stosunki warto skorzystać z pomocy seksuologa - być może problem wynika właśnie z silnego stresu czy negatywnych emocji. Wówczas można skorzystać z pomocy terapeuty (wspólnie z partnerem lub indywidualnie).

Pozdrawiam