Bóle nóg od kręgosłupa - co to może być?

WWitam, mam 34 lata i jestem kobietą i mam bóle nóg od kręgosłupa. Od dwóch tygodni mam bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym po stronie prawej i bóle nóg od kręgosłupa do kolana. Do tego drętwienie dłoni i bardzo zimna stopa do pięty, nie mogę jej nagrzać. Zrobiłam rezonans, oto wynik: Spłycenie lordozy lędźwiowej. Obniżenie wysokości krążka międzykręgowego na poziomie L5-S1. Krążek ten wykazuje cechy dehydratacji wyrażone obniżeniem sygnału w obrazach T2-zależnych. Na poziomie L5-S1 przepuklina prawoboczna uciskająca worek oponowy na głębokość około 5,5 mm po stronie prawej, redukująca istotnie prawy zachyłek boczny (cechy modelowania/ucisku korzenia nerwowego!) oraz zmniejszająca rezerwę płynową w otworze międzykręgowym od dołu. Czy to może powodować bóle nóg od kręgosłupa? Dodatkowo mam niewielkie podwiązadłowe protruzje pierścieni włóknistych na poziomach L1-L2,L2-L3 i L3-L4. Zwyrodnienie tłuszczowe trzonów kręgów L5 i S1. Byłam u neurochirurga i powiedział, że mam mieć operację, ale ja się boję. Czy coś oprócz operacji może zniwelować bóle nóg od kręgosłupa i pomóc z innymi dolegliwościami? Bardzo proszę o odpowiedź, z góry bardzo dziękuję, anuska12

Redakcja abcZdrowie

Występujące u Pani objawy są charakterystyczne dla tzw. rwy kulszowej prawostronnej.

Przytoczony przez Panią opis badania rezonansu magnetycznego potwierdza taką diagnozę i wskazuje na występowanie u Pani zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, najbardziej zaawansowanych na poziomie między piątym kręgiem lędźwiowym a pierwszym krzyżowym.

W przypadku zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa leczenie obejmuje nie tylko operację, ale też rehabilitację i fizykoterapię. O wskazaniach do wykonania operacji decyduje neurochirurg, jednak zawsze istnieje pewne ryzyko, że operacja nie przyniesie spodziewanej poprawy. Regularna rehabilitacja, a w szczególności odpowiednio zalecone przez rehabilitanta codzienne ćwiczenia wzmacniające mięśnie tej okolicy kręgosłupa mogą przynieść poprawę, zwłaszcza gdy objawami są bóle i drętwienie kończyny dolnej, a nie ma poważniejszych nieprawidłowości, takich jak niedowład kończyny dolnej czy zaburzenia zwieraczowe. Myślę, że w pierwszej kolejności warto spróbować rehabilitacji, a w razie braku poprawy trzeba będzie rozważyć zabieg operacyjny.
Ponadto, drętwienie dłoni może wskazywać na występowanie u Pani zmian zwyrodnieniowych również w szyjnym odcinku kręgosłupa. Najprawdopodobniej, jeśli ma Pani zwyrodnienie w odcinku lędźwiowym, to w pozostałych częściach kręgosłupa także ono występuje.