U jakiego specjalisty podjąć leczenie?
Mam 61 lat. Odebrałam wynik rezonansu kręgosłupa -  odcinek lędzwiowy. Wielopoziomowe, zwyrodnieniowe obniżenie intensywności sygnału krążków międzykręgowych w odcinku lędzwiowym. Na poziomie L3/L4 śladowa wypuklina krążka nie powoduje istotnych objawów uciskowych. Na poziomie L4/L5 niewielka prawoboczna wypuklina powoduje nieznaczny ucisk prawego korzenia rdzeniowego przy wejściu do otworu miedzykręgowego; zmiany zwyrodnieniowe w lewym stawie międzykręgowym powodują śladowy ucisk lewego korzenia rdzeniowego w odcinku wewnątrzotworowym. Na poziomie L5/S1 niewielka centralna wypuklina krążka, nie powoduje istotnych objawów uciskowych. W zakresie badania widoczne niewielkie wypukliny krążków miedzykręgowych na poziomach TH11/TH12 oraz TH12/L1 powodują śladowy ucisk przedniej powierzchni worka oponowego. W trzonach kręgów duże ogniska zwyrodnienia tuszczowego ulegające wytłumieniu w sekwencji STIR. Szerokość kanału kręgowego w normie. Intensywność sygnału stożka rdzenia prawidłowa. Mam zwyrodnienia odcinka szyjnego, stawów kolanowych. Miałam artroskopię kolana, obrzęki kostek u nóg i zaczerwienienia kostek. Teresa Nawrot

KOBIETA, 61 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Przytoczony przez Panią opis badania rezonansu magnetycznego kręgosłupa, wskazuje na występowanie średniego stopnia zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa na kilku poziomach, w tym najbardziej nasilonych na poziomie między czwartym a piątym kręgiem lędźwiowym. Jednak mimo, że zmiany zwyrodnieniowe nie są bardzo nasilone, to mogą powodować nawet znaczne dolegliwości bólowe. U Pani (opierając się na opisie rezonansu) prawdopodobnie są to bóle w odcinku lędźwiowym, promieniujące do prawej kończyny dolnej.
W przypadku zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa postępowanie obejmuje: leczenie przeciwbólowe (doraźne, ograniczone do minimum, bo nie poprawia sytuacji miejscowej, a jedynie uśmierza ból niosąc przy tym poważne działania niepożądane, jak np. uszkodzenie błony śluzowej żołądka). Pozostałe metody leczenia to rehabilitacja i fizykoterapia oraz leczenie operacyjne. Prawdopodobnie w Pani przypadku (uwzględniając stosunkowo nieduże nasilenie zmian zwyrodnieniowych) leczeniem pierwszego wyboru będzie rehabilitacja i fizykoterapia. Skierowanie do Poradni Rehabilitacji może Pani uzyskać np. od lekarza rodzinnego lub neurologa. Ponadto, konieczne jest regularne wykonywanie ćwiczeń zaleconych przez rehabilitanta w warunkach domowych.
O operacji decyduje neurochirurg, skierowanie do neurochirurga może Pani otrzymać np. od neurologa. Neurochirurg rozważając operację bierze pod uwagę objawy występujące u pacjenta oraz wynik badania rezonansu magnetycznego. Zwykle leczenie operacyjne stosuje się u pacjentów, u których występują istotne odchylenia w badaniu neurologicznym (np. osłabienia siły mięśniowej czy zaburzenia zwieraczowe) oraz duże nieprawidłowości w badaniu rezonansu.