Proszę o interpretację wyniku z rezonansu magnetycznego

Badanie MR kręgosłupa L-S wykazuje ubytek sygnału w blaszce łuku S1 i w mniejszym stopniu L5 po prawej stronie. Stycznie do worka oponowego po stronie prawej widoczny wąski obszar tkankowy, sięgający pogrubianego korzenia rdzeniowego S1, z objawami bardzo słabego wzmocnienia kontrastowego, co najprawdopodobniej odpowiada bliźnie pooperacyjnej. Niewielkiego stopnia płaska, centralna protruzja krążka międzykręgowego L4/L5, z ogniskiem uszkodzenia odwodowych partii pierścienia włóknistego. Protruzja wypełnia przednią przestrzeń nadoponową. Korzenie rdzeniowe nieprzemieszczone. Odwodnienie ww. krążków, z przewagą L5/S1. Względna ciasnota kanału na poziomie L4/L5. Odcinkowe pogrubienie wiązadeł żółtych na poziomie L4/L5.Stożek rdzeniowy jednorodny. Czy to wymaga operacji? Pozdrawiam.

ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Wynik rezonansu magnetycznego najlepiej interpretuje się, znając całą historię choroby pacjenta. Nie podała Pani, czy jest Pani już po jednej operacji kręgosłupa lędźwiowego (opis badania zawiera taką sugestię). Jeśli tak jest, to przeprowadzenie kolejnej operacji jest dużo trudniejsze technicznie i wiąże się z większym ryzykiem niepowodzenia, ze względu na trudne warunki związane za zmianami w tym obszarze wynikającymi z poprzedniej operacji.

W przytoczonym przez Panią opisie rezonansu magnetycznego uwidoczniono zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa o średnim nasileniu, najbardziej zaawansowane na poziomie między czwartym a piątym kręgiem lędźwiowym, na szczęście bez ucisku na korzenie rdzeniowe. Decyzję o leczeniu operacyjnym podejmuje neurochirurg, biorąc pod uwagę objawy występujące u pacjenta oraz wynik badania rezonansu magnetycznego. Zwykle rozważa się wykonanie zabiegu operacyjnego w tych przypadkach, w których występują istotne objawy neurologiczne (np. niedowład kończyny dolnej czy zaburzenia zwieraczowe) czy bardzo zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe w badaniu rezonansu magnetycznego. W pozostałych przypadkach stosuje się rehabilitację i fizykoterapię.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Proszę o interpretację wyniku rezonansu magnetycznego

Witam odebrałam wyniki badania rezonansu. Wizytę u neurologa mam dopiero za 3 tygodnie proszę o interpretację. Spłycenie fizjologicznej lordozy lędzwiowej. Czesciowa dehydratacja krążków miedzykregowych L4/L5 i L5/S1 z niedużym obniżeniem ich wysokości. Na poziomie L5/S1 niewielkie okrężne uwypuklenie krążka miedzykregowego do kanału kregowego z cechami pęknięcia pierścienia włóknistego powoduje ucisk worka oponowego i konflikt z prawym korzeniem nerwowym w zachyłku bocznym kanału kręgowego. Na poziomie L4/L5 okrężno-lewoboczne uwypuklenie krążka miedzykregowego do kanału kręgowego powoduje ucisk worka oponowego i konflikt z lewym korzeniem nerwowym w otworze m-k. Mam 34 lata
KOBIETA, 35 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Proszę o interpretację wyniku rezonansu magnetycznego kręgosłupa

Badanie RN kręgosłupa L-S wykazuje centralną i boczną stenozę kanału kręgowego na poziomach L4/L5, L3/L4i L2/L3 (wg malejącej kolejności), spowodowaną zaawansowanym procesem zwyrodnieniowo-wytwórczym w stawach między kręgowych, pogrubienie więzadeł żółtych oraz rozległe wypukliny krążków międzykręgowych, kręgownik zwyrodnieniowy pierwszego stopnia na pozycji L4/L5, odwodnienie krążków międzykręgowych. Opisane zmiany powodują koncentryczny ucisk worka oponowego, dwie torebki okołokorzeniowe na poziomie S1/S2 średnicy do 11,8 mm, stożek rdzeniowy jednorodny. Dziękuję.
ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam,

Na podstawie przeprowadzonego badania opisano zmiany zwyrodnieniowe. Mogą mieć one różną postać i tu również opisano zmiany polimorficzne. Powodują one m.in. zwężenie kanału kręgowego, przesunięcia kręgów względem siebie, usztywnienie stawów kręgosłupa, powstanie wyrośli kostnych, etc. Wiele z tych zmian powodować może ucisk nerwów, a przez to silne bóle zarówno pleców, szyi, głowy i kończyn, zwłaszcza dolnych. Wskazana jest konsultacja neurochirurga, który zaleci dalsze postępowanie.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty