Ból odbytu, krwawienie i zaparcia - czy to nowotwór?

Witam! Jestem 60-letnią kobietą. Od kilkunastu lat cierpię na zaburzenia w funkcjonowaniu jelit i bóle. Pisząc zaburzenia mam na myśli zaparcia, ale najgorsze są bóle w odbycie, bardzo silne i podczas wypróżniania pojawia mi się czasami silne krwawienie. Pierwsze badanie w tym kierunku miałam wykonane w 2001 r. (MR), które wykazało w okolicy przedkrzyżowej ogniska nie przekraczające średnicy 2 cm o sygnale mogącym odpowiadać zmianom torbielowatym. Nigdy prócz badań nie miałam nic robione w kierunku leczenia.

Następna była kolonoskopia w 2008 r. i tu przepiszę opis badania: Instrument ze względu na trudności techniczne (zrosty pooperacyjne?) wprowadzono do zgięcia śledzionowego. Na całym zbadanym odcinku jelito o krętym przebiegu bardzo słabo poddające się rozdymaniu. Śluzowa, blada, brukowana łatwo brocząca krwią przy instrumentacji. Z odbytnicy, pierwszej i ostatniej pętli esicy pobrano materiał do bad. hist.-pat. Wynik badanie hist.-pat. nie wykazał nic złego.

Następne badanie i jak dotąd ostatnie miałam wykonane w roku 2010 r.. Było to badanie TK. Kolonoskopia. Opis badania: Badanie wykonano z podaniem kontrastu w pozycji na plecach i na brzuchu i z rekonstrukcjami 3D czołowymi i strzałkowymi. Badanie wykazało: - bardzo kręty przebieg jelita grubego z dodatkową pętlą poprzecznicy zwisającą w kierunku miednicy małej, - kręty jest również przebieg esicy oraz części dolnej zstępnicy (esica i zstępnica słabo podatna na rozciąganie powietrza), - we wszystkich możliwych do zbadania częściach jelita grubego nie wykazano obecności guzów, polipów bądź uchyłków, - obrys jelita gładki, - uwidocznione narządy miąższowe w fazie tętniczej bez uchwytnych zmian patologicznych aczkolwiek w obrębie nerki prawej stwierdza się obecność drobnej torbieli korowej zaś w lewej stwierdza się torbielowatą strukturę w okolicy miedniczki bądź wynicowaną miedniczkę, - w przestrzeni zaotrzewnowej nie wykazano obecności powiększonych węzłów chłonnych.

Mój lekarz prowadzący jakby się w ogóle nie przejął badaniem, bo nie wdrożył żadnego leczenia. W związku z powyższym bardzo proszę o interpretację w szczególności ostatniego badania. Jestem zaniepokojona moim stanem, boję się w razie konieczności poddać operacji, gdyż mój ojciec umarł na raka jelit parę tygodni po otworzeniu brzucha. Jednakże cierpię codziennie z powodu silnych bóli w okolicach odbytu, na które biorę Tramal, jednakże nie powoduje on całkowitego zniwelowania bólu a tylko jego przyćmienie.

Dodam jeszcze, że mam usuniętą macicę już około 17 lat temu. Proszę również, jeżeli Pan ma taką możliwość, o wskazanie specjalistów na dolnym Śląsku, bym podjęła ewentualne leczenie, ponieważ nie jest mi wiadome, kto w moim województwie, ewentualnie poza województwem, jest "dobry" w tej dziedzinie. Z góry dziękuję za poradę.

KOBIETA, 60 LAT ponad rok temu

Zdrowa żywność

Nie ma osoby, która przynajmniej raz nie spotkałaby się ze stwierdzeniem, że jesteśmy tym, co jemy. Żywność, którą spożywamy i trawimy staje się częścią nas samych, jednak wiele osób zapomina o tym i odżywia się niezdrowo.

Trudno mi dokładnie oceniać Pani stan kliniczny bez bezpośredniego badania. Bóle i okresowe krwawienia z odbytu mogą być spowodowane np. żylakami odbytu. W tym względzie wystarczające jest tylko dokładne badanie przez odbyt palcem. Zaburzenia w pracy jelit związane są z wydłużeniem i pozaginaniem jelita grubego prawdopodobnie na podłożu zrostowym. Są leki, które regulują pracę takich jelit (stosowane np. w zespole jelita drażliwego). Może warto byłoby je zastosować, być może również leki na żylaki odbytu.

Na pewno opis przedstawionych przez Panią badań nie budzi niepokoju i nie wskazuje na proces nowotworowy. Trzeba by z tym problemem najlepiej udać się do proktologa i zapewne gastroenterologa. Co do doradzenia do kogo Pani ma się udać nie pomogę, bo pochodzę z innego województwa. Może niech Pani poszuka jakiś Poradni Specjalistycznych działających przy Oddziałach Klinicznych Koloproktologii.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty