Ból podbrzusza i Gardnerella vaginalis w ciąży

Mam 36 lat i jestem w 16 tygodniu ciąży, dziecko rozwija się prawidłowo i badania usg wykazują, że wszystko jest dobrze, ale są rzeczy, które mnie niepokoją. Pierwsza to ta, iż cały czas odczuwam ból w podbrzuszu, po stronie jajników, który nasila się za każdym razem przy załatwianiu potrzeb fizjologicznych. Jest to coś w rodzaju bolesnych skurczy, wszystko tam jest obolałe. Wykryto u mnie w badaniu bakteriologicznym pochwy Gardnerella vaginalis, jednak lekarz nie widzi potrzeby leczenia, a czytałam, że bakteria ta jest niebezpieczna w ciąży. Mam jeszcze jedno pytanie, a mianowicie, czy można przyjmować Furagin w okresie ciąży?

Witam serdecznie!

Niemożliwe jest ustalenie przyczyny dolegliwości bólowych bez zbadania Pani. Sam charakter objawów wskazuje jednak na podłoże infekcyjne. Potwierdza to wynik posiewu. Gardnerella jest bakterią beztlenową mogącą doprowadzić do wielu powikłań. Nie ma jednak jednoznacznie ustalonego schematu postępowania w przypadku wyhodowania tej bakterii. Jedni specjaliści włączają leczenie, inni z niego rezygnują. Jeżeli jednak infekcja nie przebiega bezobjawowo, wydaje się, że antybiotykoterapia jest jak najbardziej wskazana.

Furagin może być stosowany u kobiet w ciąży. Najchętniej jednak ordynuje się go paniom w II i III trymestrze ciąży. Furagin nie jest tu jednak leczeniem celowanym.

Pozdrawiam