Ból w klatce piersiowej, kaszel, duszność i drętwienie kończyn - co mi dolega?

Witam! Od kilku dni mam problem z bólem w klatce piersiowej, czuję duszność, mam kaszel (jest bardzo silny wieczorem), a także odczuwam drętwienie lewych kończyn (jednak nie za każdym razem). Mam 24 lata i od 8 lat trenuje sporty siłowe. Aktualnie trenuję głównie ćwiczenia aerobowe, aby stracić kilka kilogramów. W trakcie i po treningu nie odczuwam żadnych dolegliwości.

MĘŻCZYZNA, 24 LAT ponad rok temu

Jak ustrzec się przed chorobą niedokrwienną serca?

Choroba niedokrwienna serca może doprowadzać do bolesnej dusznicy oraz zawału mięśnia sercowego. Wraz ze swoimi podtypami, stanowi jedną z najczęstszych przyczyn śmierci w krajach zachodnich. O tym, jak ustrzec się przed wystąpieniem tego schorzenia, opowiada prof. Tomasz Pasierski, kardiolog.

Lek. Jakub Krawczyk
38 poziom zaufania

Witam Pana serdecznie! Przyczyn bólu w klatce piersiowej może być kilka. Nie należy od razu zakładać, że wynikają one z choroby, jednak z całą pewnością wymagają diagnostyki. W różnicowaniu i szukaniu źródła bólu ważny jest jego charakter (gniecenie, pieczenie, kłucie), związek z poprzedzającym ból wysiłkiem fizycznym lub występowanie nawet w spoczynku, nasilanie się w czasie oddychania (najczęściej głębokiego wdechu) lub po zjedzeniu obfitego, ciężkostrawnego posiłku (częściej wtedy chory podaje ból w nadbrzuszu); gwałtownie występujący bardzo silny i rozrywający ból.

Pozostałe objawy, w postaci kaszlu i epizodów drętwienia kończyn, najczęściej sugerują dwie możliwe niezależne przyczyny. Drętwienie może wskazywać na źródło niedokrwienia kończyn i mieć związek z bólem w klatce piersiowej, kaszel natomiast na infekcję dróg oddechowych, choroby zapalne (również o podłożu alergicznym), objawy ubocze niektórych leków, jako manifestacja niektórych chorób serca. Kaszel czasem może także występować bez uchwytnej przyczyny. Znaczenie w tym przypadku ma również ewentualne palenie tytoniu, które może tłumaczyć wystąpienie tego objawu.

Jeśli kaszel utrzymuje się długo (> 3 tygodni), powoduje znaczny dyskomfort lub się nasila, należy określić jego etiologię. W takiej sytuacji wskazana jest wizyta u lekarza i dokładna weryfikacja opisanych dolegliwości. Konsultacja ze specjalistą, nawet tylko w celu kontroli stanu zdrowia, pomimo Pana młodego wieku jest bardzo ważna. Fizjologia osób czynnie uprawiających sportu jest bowiem nastawiona na sprostanie organizmu większym obciążeniom w stosunku do innych ludzi i podlega innym ocenom.

Potencjalnie niewykryte choroby do tej pory niepowodujące żadnych objawów, np. nadciśnienie tętnicze, mają znaczenie w kontekście obserwacji niepokojących dolegliwości, a ich rozpoznanie bądź wykluczenie wymaga jedynie prostego badania lekarskiego i w razie konieczności przeprowadzenia podstawowych testów diagnostycznych.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty