Ból w klatce piersiowej po operacji tętniaka aorty

Mój tata miał wczoraj operację tętniaka aorty piersiowej, w sierpniu tego roku miał ostry zawał serca, wykryto mu 2 tętniaki na łuku aorty i na odcinku prostym. Wczoraj miał już drugą operację, pierwsza była we wrześniu. Po pierwszej na drugą dobę czuł się świetnie, a po wczorajszej czuje straszny ból w klatce piersiowej. Lekarz dzisiaj zrobił szczegółowe badanie i stwierdził, że wszystko jest OK, a ból może być przyczyną uszkodzenia nerwu? Co to znaczy, ponieważ tacie aż zaczęto podawać morfinę. Ból dla niego był nie do zniesienia, nie przespał nocy i dzisiejszego dnia dopiero po interwencji mamy podano morfinę i poczuł się lepiej.

Witam!
Szczerze mówiąc trudno stwierdzić, który nerw mógł zostać uszkodzony, być może uszkodzenie dotyczy nerwu międzyżebrowego lub też włókien czuciowych nerwu błędnego (mniej prawdopodobne, gdyż włókna ruchowe i przywspółczulne również byłyby uszkodzone). Najważniejszy jest fakt, że operacja przebiegła zgodnie z oczekiwaniami i nie ma powikłań. Wydaje się, że dolegliwości bólowe powinny ustąpić w ciągu kilku dni. Stan Pani taty na pewno jest dokładnie monitorowany i nie ma powodów do niepokoju. Pozdrawiam serdecznie!