Ból w piersiach

Mam 20 lat i od dłuższego czasu odczuwam ból po zewnętrznej stronie i nieco u góry piersi. Z początku pobolewała mnie jedna pierś, później to się zmieniało - raz jedna, raz druga. Aktualnie ból odczuwam w obu, w tym silniejszy w prawej piersi (jakby na większym obszarze, ale nadal obie, po stornie zewnętrznej i nieco u góry). Nie wyczuwam jednak żadnych guzowatości (być może nie wiem jakie powinny być?!). Najpierw myślałam, że może jest to spowodowane ciasnymi stanikami, jednakże po zakupie nowych - idealnie dopasowanych - nadal odczuwam ból. Czy może to też mieć związek z niskimi wynikami hematokrytu? Do jakiego lekarza najlepiej się z tym zgłosić? Dziękuję.

20 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,

Ból okolicy piersi może być spowodowany różnymi przyczynami, nie tylko związanymi z samą tkanką piersi. Bardzo często przyczyną bolesności po jednej stronie klatki piersiowej mogą być problemy z kręgosłupem lub zapalenie nerwu międzyżebrowego. Jeżeli chodzi o przyczyny dotyczące samej tkanki piersi - są to zazwyczaj zaburzenia hormonalne. Myślę, że dobrym pomysłem byłaby na początek wizyta u ginekologa, który zbada Panią, w razie wątpliwości skieruje na USG bądź badania dodatkowe (poziom hormonów we krwi). Nie sądzę, aby dolegliwości były związane z niskim hematokrytem. Niemniej to także sprawa, którą należy wyjaśnić, najlepiej zacząć od lekarza rodzinnego.

Pozdrawiam serdecznie