Ból w udzie i pośladku: czy to coś poważnego?

Witam! Mam 32 lata. Od paru miesięcy doskwiera mi ból z prawej strony nad pośladkiem, odczuwam też tylni ból pośladka oraz boli mnie przednie udo, ból promieniuje do kolana i piszczeli. Zrobiłem RTG biodra i miednicy - wszystko w porządku - oraz rezonans magnetyczny kręgosłupa odcinka lędźwiowego. Oto wyniki: prawoboczne skrzywienie kręg. lędź., horyzontalne ustawienie kości krzyżowej, trzony kręgów o zachowanej wysokości. Przestrzeń L1-L2,L2-L3,L3-L4 brak radiologicznych cech przepukliny krążka międzykręgowego. Przestrzeń L4-L5 szerokopodstawne, tylne uwypuklenie krążka międzykręgowego, uciskające od przodu worek oponowy oraz spłycające oba zachyłki boczne, w większym stopniu po stronie prawej. Spłycony otwór międzykręgowy prawy w części dolnej. Przestrzeń L5-S1 centralne, tylne uwypuklenie krążka międzykręgowego modelujące od przodu tłuszcz nadtwardówkowy oraz nieznacznie spłycające zachyłek boczny prawy. Otwory międzykręgowe obustronne w granicach normy. Proszę o interpretację.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Badanie wskazuje na boczne skrzywienie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym i zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa w odcinku krzyżowo-lędźwiowym. Pozostałe odcinki są prawidłowe.

Opisane zwyrodnienie jest najprawdopodobniej odpowiedzialne za obecny ból.

Postępowanie jest zróżnicowane i zależy przede wszystkim od pacjenta i jego funkcjonowania.
Zazwyczaj w chorobach zwyrodnieniowych na początku łączymy farmakoterapię i fizykoterapię.
Dopiero z biegiem czasu, kiedy zwyrodnienie się pogłębia lub ogranicza funkcjonowanie pacjenta, rozważa się zabieg chirurgiczny.

Myślę, że najlepiej ze zdjęciem udać się do ortopedy, neurologa lub neurochirurga, by zaplanować odpowiednie postępowanie.

Pozdrawiam!