Bóle brzucha i wymioty po smażonych potrawach

U mojej mamy pojawiają się częste bóle brzucha. Głównie po smażonych potrawach wymiotuje. Ostatnio miała pierwszy raz ostry ból brzucha, który po dłuższej chwili przeszedł, teraz jednak pozostał dyskomfort cały czas coś "tam" czuje. Niedługo będzie wykonywane USG. Co to może być? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Opisane dolegliwości mogą mieć wiele przyczyn, w tym może być to wynik schorzeń trzustki, wątroby, pęcherzyka żółciowego jak też żołądka. W celu postawienia konkretnej diagnozy konieczna jest dokładniejsza diagnostyka. Pani mama powinna cierpliwie poczekać na USG. Do czasu wyjaśnienia przyczyny problemu Pani mama powinna zadbać o dietę.

Lek. Izabela Ĺawnicka

Szanowna Pani , Objawy, jakie Pani podaje, mogą być wynikiem nieprawidłowej pracy jelit - ale najbardziej przypisałbym to problemami żołądkowymi. Usg - jak najbardziej warto zrobić, ale proszę pamiętać - dotyczy ono wyłącznie narządów takich jak: wątroba, trzustka, nerki, pęcherz moczowy. Badanie nie ocenia żołądka i stanu jelit.
Pozdrawiam, dr n. med. Wojciech Kawiorski