Bóle obu barków

Co mam ze sobą zrobić? Jak pozbyć się bólu? Czy jest jakaś możliwość wyleczenia się z tego? Mam bóle barku prawego i lewego. Nie mogę robić ramionami żadnych ruchów w pionie i poziomie, a tym bardziej do tyłu. W nocy jestem zmuszony leżeć na plecach i nie ma mowy o przewróceniu na lewy lub prawy bark. Byłem u lekarza i zlecił RTG prawego i lewego stawu barkowego. Okazało się, że mam zwapnienie w kaletce podbarkowej i zmiany zwyrodnieniowe w obu stawach barkowych ze zwężeniem szpary stawowej do 1mm w prawym i lewym. W lewym sklerotyzacja blaszki granicznej w obrębie guzka większego kości ramiennej, w strukturze beleczkowej widoczna torbiel śr. 4mm. Lekarz powiedział, że tak mi zostanie z racji wieku (59l.) Leczenie farmakologiczne owszem, ale istnieje ryzyko uszkodzeń organów wewnętrznych (nerek, wątroby itp.) i jest długie. Rehabilitacja owszem byłem już na 2 seriach fizjoterapeutycznych i niewiele pomogło. Proszę o radę. Dziękuję i pozdrawiam! Adam

Witam! W stawach opisano zmiany zwyrodnieniowe różnego typu - rzeczywiście leczenie jest głównie objawowe - leki przeciwbólowe i przeciwzapalne ew. okresowo glikokortykosteroidy do jamy stawowej. Odpowiednio prowadzona rehabilitacja jest niemniej ważna. Jeśli nie wykonano dotąd, należy zrobić RTG odcinka szyjnego i piersiowego kręgosłupa, ponieważ zmiany w tych lokalizacjach mogą również przyczyniać się do opisanych dolegliwości i wymagać leczenia. Pozdrawiam