Zapytaj lekarza

7 4 0 , 6 4 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Ból żeber przy dotyku

Witam, od dłuższego czasu zauważyłem, że czasami przy dotyku bolą mnie żebra bardziej z prawej strony i czuję też lekki ból żeber jak schodzę ze schodów. Proszę o jakąś wskazówkę co z tym zrobić lub co mogą znaczyć te objawy. Co może być przyczyną bólu żeber? Nie uderzyłem się, nie miałem żadnego urazu. Ból żeber pojawił się nagle i podczas dotykania żebra po prostu bolą. Nie wiem czy może to być uraz, którego nie zauważyłem - jakiś wewnętrzny? Z jakimi chorobami i dolegliwościami może się wiązać ból żeber przy dotyku? Raczej żadnej kości nie złamałem. Mogła pęknąć sama z siebie? Trochę się zaczynam martwić i nie wiem co powinienem z tym zrobić. Jakie kroki powinienem podjąć, żeby pozbyć się uporczywego bólu żeber? Jakie badania powinienem wykonać, żeby dowiedzieć się skąd ten ból żeber się bierze? Dziękuje i pozdrawiam :)
MĘŻCZYZNA, 33 LAT ponad rok temu

Co jeść przy dolegliwościach ze strony układu ruchowego?

Twój układ ruchowy daje Ci w kość? Pokonaj to... dietą. Sprawdź, co warto jeść, aby kręgosłup nie bolał. Dietetyk kliniczny podpowiada, na jakie produkty warto zwrócić uwagę.

Szanowany Panie, proszę poddać się badaniu przez lekarza rodzinnego. Najczęściej w takich sytuacjach mamy do czynienia z miesnio lub nerwobólem. Jednak nie mozna wykluczyć innych zmian. Lekarz zadecyduje czy i jakie badanie dodoatkowe powinno byc wykonane.
Jeżeli wystapienie objawów poprzedzał uraz tej okolicy - konieczne bedzie wykonanie rtg żeber. Pozdrawiam

Specjalista ortopedii i traumatologii ruchu, chirurg urazowy. Absolwent Akademii Medycznej im. Mikołaja Kopernika w Krakowie. Członek komisji rewizyjnej Polskiego Towarzystwa Ortopedii i Transplantologii. Od 2002 roku pełni funkcję biegłego w Sądzie Okręgowym w Krakowie.
0
Tomasz Nęcki
70 poziom zaufania

Dzień dobry,

odczuwane przez Pana dolegliwości tak naprawdę mogą mieć bardzo wiele różnych przyczyn – z tego właśnie względu najkorzystniej byłoby, gdyby odwiedził Pan lekarza.

Ból w opisywanej lokalizacji – czyli ból w okolicy żeber – związany może być przede wszystkim z doświadczeniem jakiegoś urazu. Objawy tego rodzaju mogą jednak wynikać również z zapalenia chrząstek międzyżebrowych, schorzeń mięśni, ale i schorzeń nerwów. Mogą one pojawiać się również i w związku z jakimiś schorzeniami układu oddechowego. W diagnostyce istotne byłoby to, czy doświadczał Pan podobnych problemów kiedykolwiek w przeszłości, czy przebył Pan jakieś urazy w tej okolicy ciała a także to, czy jest Pan obarczony jakimiś przewlekłymi schorzeniami.

Jak więc widać, odczuwane przez Pana dolegliwości bólowe mogą naprawdę wynikać z wielu różnych patologii. W związku z tym wskazane byłoby, żeby odwiedził Pan lekarza – najpierw może Pan odwiedzić lekarza rodzinnego. Przeprowadzi on z Panem dokładny wywiad lekarski, a oprócz tego wykona również i badanie fizykalne. W zależności od podejrzewanej przyczyny doświadczanego przez Pana bólu, lekarz rodzinny może skierować Pana na badania laboratoryjne czy na badania obrazowe (np. RTG klatki piersiowej). Dopiero po ustaleniu przyczyny występującego u Pana bólu żeber możliwe będzie zaplanowanie i wdrożenie u Pana takiego leczenia, które doprowadzi do ustąpienia dręczących Pana dolegliwości.

Absolwent kierunku lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy