Co może oznaczać stały ból żeber po prawej stronie?

Witam szanowna redakcję. Co może oznaczać stały ból zeber po prawej stronie ? Ból nasila się zwlaszcza przy lezeniu ustępuje po zmianie pozycji .Dodatkowo pod prawymi żebrami wyczułem niewielki twardy guzek pod skóra,nieprzesuwalny który boli tylko przy mocniejszym naciśnięciu. Czy to może być przyczyną tego bólu? Czy warto się udać do konkretnego specjalisty lub lekarza rodzinnego ?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl.

Ból żeber po lewej stronie może mieć wiele różnych przyczyn. Jeżeli odczuwa Pan te dolegliwości od dłuższego czasu, najlepiej będzie skontaktować się w tej sprawie z lekarzem. Proszę udać się w pierwszej kolejności do lekarza medycyny rodzinnej lub internisty, który pokieruje Pana dalszą diagnostyką i leczeniem.

Czasami ból żeber może mieć np. charakter przeciążeniowy. Dość często jest on wynikiem różnych urazów mechanicznych w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego klatki piersiowej. Być może konieczna będzie dodatkowa wizyta u ortopedy, aby wykluczyć tego typu schorzenia. Prawdopodobnie lekarz zleci Panu dodatkowe badania obrazowe, w tym rtg żeber. Jeżeli nie zauważy nic niepokojącego, warto rozszerzyć diagnostykę o innych specjalistów. Bóle pod żebrami mogą wskazywać bowiem również na problemy o charakterze neurologicznym. Wspomina Pan również o pojawieniu się guzka w tych okolicach. Ten problem warto byłoby skonsultować dodatkowo z dermatologiem lub chirurgiem. Bez konsultacji ze specjalistą lepiej zrezygnować ze stosowania różnych preparatów na własną rękę. Proszę też nie nadwyrężać bolącego miejsca. Dopiero lekarz będzie mógł określić, jakie leczenie będzie najbardziej właściwe w Pana przypadku. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-zeber

Zachęcamy również do przeczytania odpowiedzi ekspertów naszego serwisu na pytania zadane przez innych użytkowników:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-oznaczac-bol-po-prawej-stronie-pod-zebrami

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/silny-bol-z-prawej-strony-zeber

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.