Bolesność kręgosłupa a kręgozmyk

Mam 30 lat.Od 5 lat zmagam się z bólem kręgosłupa lędzwiowego z rtg wyszło że mam kręgozmyk i muszę mieć stabilizacje kręgosłupa.Moje pytanie brzmi,czy to bezpieczny zabieg i po jakim czasie wruce do normalnego trybu zycia.

Lek. Katarzyna Szymczak

Zabiegi na kręgosłupie obciążone są stosunkowo dużym ryzykiem, konkretne informacje powinna Pani uzyskać od neurochirurga, wszystko zależy od rodzaju operacji i jej zakresu.
Pozdrawiam

Badanie rtg jest badaniem bardzo ogólnym o ograniczonej wartości diagnostycznej. Pokazuje jedynie wzajemny stosunek kości względem siebie. W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem bólu, których w badaniu rtg nie widać.
Każda interwencja w obrębie kręgosłupa musi !!! być poprzedzona badaniem MRI.

Poza tym niezbędna jest znajomość charakteru objawów, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe, które w tym wypadku powinien przeprowadzić ortopeda lub neurochirurg.