Brak erekcji podczas pierwszego razu

Witam, mam 20 lat. Ostatnio miałem uprawiać pierwszy raz seks z dziewczyną, lecz niestety nie doszło u mnie do erekcji. Być może był to stres, z drugiej strony chciałem dodać, że wcześniej często się masturbowałem, jakieś 6 lat. Czy brak erekcji jest spowodowany tym, że przyzwyczaiłem się do jednego bodźca? Nie miałem wcześniej problemów z erekcją, teraz boję się dziewczyn, boję się, że znowu nie dojdzie do erekcji. Kiedyś na myśl o ładnej atrakcyjnej kobiecie erekcja przychodziła sama. Jak mam dodać pewności siebie? Czy zaprzestanie całkowicie masturbacji przywróci mi pełną erekcję podczas stosunku?

Witam!

Problemy ze wzwodem są bardzo często spotykane u mężczyzn, coraz częściej także u młodych mężczyzn. Najczęściej do czynienia mamy z zaburzeniami czynnościowymi, na tle psychologicznym.

Jeżeli wzwód występuje podczas masturbacji, skłania ku naturze psychologicznej problemów.

Jedną z częstszych, istotnych przyczyn występowania problemów ze wzwodem jest zbyt częsta masturbacja. Powoduje ona przyzwyczajenie do tego charakteru bodźca i trudniej przestawić się na kontakt z kobietą.

Bardzo ważny jest też fakt, że były to Pana pierwsze kontakty seksualne. Niepewności w sferze kontaktów seksualnych zwykle towarzyszy dodatkowy stres, który jest bardzo istotnym czynnikiem przyczyniającym się do powstawania problemów ze wzwodem.

Myślę, że w pierwszej kolejności należy spróbować postawić na cierpliwość. Stała partnerka pozwoli nabierać zaufania do drugiej osoby, pozwalać realizować się i wzmacniać poczucie własnej wartości. Ważna jest także szczera rozmowa na temat Pańskich obaw i zrozumienie ze strony partnerki. Taka atmosfera będzie sprzyjać pozbywaniu się problemu.

Należy pamiętać także o tym, że na potencję wpływać może niezdrowy tryb życia - warto ograniczyć/ zaniechać palenia papierosów oraz alkoholu, zdrowo się odżywiać, unikać stresujących sytuacji, optymalnie uprawiać sport.

Jeżeli we własnym zakresie nie uda się poprawić jakości współżycia, być może warto byłoby skorzystać z konsultacji psychologa.

Pozdrawiam serdecznie!