Brak okresu od półtora roku a ryzyko ciąży u 48-latki

witam, mam 48 lat, od połtora roku nie mam okresu, nie bylam z tym u ginekologa, chcialam zapytac czy w takiej sytuacji moge zajsc w ciaze??

Dzień dobry!

Generalnie upłynięcie roku od ostatniego krwawienia miesięcznego uznaje się za przejście menopauzy i niemożność zajścia z w ciążę. Naturalne zajście w ciążę jest niezwykle mało prawdopodobne. Jednocześnie jednak, aby ostatecznie potwierdzić ustanie jajeczkowania konieczne jest badanie diagnostyczne. Istnieją bowiem także inne możliwe przyczyny zaburzeń miesiączkowania - oprócz menopauzy.

Jedynym miejscem, gdzie może Pani otrzymać pełną i pewną informację jest gabinet ginekologa. Jednocześnie, niezależnie od unikania nieplanowanej ciąży, regularne kontrolowanie stanu swojego zdrowia jest bardzo ważne i zachęcam, aby tego nie zaniedbywać.

Pozdrawiam!