Brązowa wydzielina z jednej piersi

Witam, Jestem 40-letnia kobietą. Mój problem to torbiele piersi i wyciek płynu z nich. Badania piersi robię regularnie. W październiku tego roku zrobiłam usg i mammografię. Zalecenie to obserwacja, nic szczególnego oprócz małych torbieli, które mam od dawna, nie zauważono. Zaniepokoiło mnie natomiast to, że po uciśnięciu piersi z jedenej z nich zaczęła wypływać kropla ciemno brązowego, tłustego płynu. Takie wycieki przy uciskaniu mam od dawna, ale miały charakter pokarmu i lekarz endokrynolog nakazywał obserwację. Ale stwierdził, że taka moja uroda i byle do menopauzy. Czy możliwe, że ten wyciek wskazuje na raka piersi, mimo że wyniki badań usg i mamografii są w porządku? Zapisałm sie również do onkologa, bo starch paraliżuje mi życie. Proszę o poradę, czy wybrałam właściwego lekarza? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam, Sylwia

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Wyciek ciemnobrązowego płynu może mieć związek z obecnością w piersi tzw. brodawczaka - łagodnego rozrostu nabłonka przewodów mlekowych. W przypadku niewielkich brodawczaków jedyną metodą diagnostyczną, pozwalającą na ich rozpoznanie, jest tzw. galaktografia - wstrzykuje się kontrast za pomocą cieniutkiej rureczki do przewodów mlecznych i ogląda pod aparatem do mammografii. Brodawczaki leczy się za pomocą wycięcia chirurgicznego.

Wyciek z piersi jedynie w niewielkim procencie przypadków (ok. 3%) może być objawem raka. Niemniej zawsze należy zachować czujność i przeprowadzić wnikliwą diagnostykę.

Warto też wspomnieć, że torbielki w piersiach oraz obecność mlecznej wydzieliny mogą być spowodowane zaburzeniami hormonalnymi - myślę, że przydałoby się (jeżeli nie było do tej pory) oznaczyć u Pani poziom estrogenów, progestagenów, prolaktyny oraz hormonów tarczycy.

Pozdrawiam serdecznie.