Całkowite usunięcie macicy z przydatkami

Jestem po zastosowanym leczeniu - laparotomia. Całkowite usunięcie macicy z lewym jajnikiem. Usunięcie obustronne jajowodów. Fixatio fornix vagine. Prosiłabym o interpretację łacińskich określeń w rozpoznaniu i odpowiedź na pytanie: Czy usunięcie jajowodów przy usuwaniu całkowitym macicy jest standardem, czy wynika z innych powodów? Rozpoznanie histopatologiczne po operacji: Makro: 1. jajowód lewy 3x0,5 cm 2. jajowód prawy 3x0,5 cm z torbielą śr. 0,4 cm wypełniony galaretowatą treścią 3. dwa fragmenty: trzon o wym. 7x3x6 cm, endometrium grubości do 0,3 cm, na przekroju macicy śródścienne mięśniaki śr. do 1,5 cm oraz wyraźnie odgraniczony guz śr. 2,5 cm. Drugi fragment - szyjka macicy 3x2,5x4 cm. Mikro: salpingitis purulenta sinistri. Oviductus dexter fere normalis. Cystis serosa perioviducti dextri. Hyperplasia endometrii simplex sine atypia. Adenomyosis et leiomyomata intrmurales corporis uteri. Polypus cum necrose cavi coporis uteri. Cervicitis et endocervitcitis chronica.

Tłumaczenie sformułowań łacińskich brzmi:
Fixatio fornix vaginae - oznacza utwierdzenie sklepienia pochwy,
Salpingitis purulenta sinistri - oznacza zapalenie przydatków lewych,
Oviductus dexter fere normalis - oznacza jajowód prawy prawie normalny,
Cystis serosa perioviducti dextri - oznacza torbiel surowiczą okołojajowodową prawą,
Hyperplasia endometrii simplex sine atypia - oznacza przerost śluzówki trzonu macicy prosty bez atypii
Adenomyosis et leiomyomata intrmurales corporis uteri - oznacza gruczolakomięśniakowatość i mięśniak gładki śródścienny trzonu macicy,
Polypus cum necrose cavi coporis uteri - oznacza polip z martwicą jamy trzonu macicy,
Cervicitis et endocervitcitis chronica - oznacza zapalenie szyjki macicy i kanału macicy przewlekłe.
Nie jest standardowym postępowaniem usuwanie przydatków (jajowodów i jajników) w czasie zabiegu na macicy. W trakcie zabiegu ocenia się jaki jest stan macicy i przydatków i decyduje czy należy usunąć tylko macicę (jeśli przydatki i/lub przydatek nie są zmienione makroskopowo) lub usuwa się macicę wraz z jednym lub oboma przydatkami (jeśli jeden lub oba przydatki są zmienione patologicznie). Decyzję w tej sprawie podejmuje się zazwyczaj dopiero w czasie operacji widząc zmiany makroskopowo.