Carcinoma ductale infiltrans

Moja mama ma 53 lata, wykryto u niej guza piersi, oto wynik: Rodzaj materiału: oligobiopsja guza piersi prawej. Rozpoznanie kliniczne: Ca mammae dex. Rozpoznanie histopatolog.: Oligobiopsja: Carcinoma ductale infiltrans NOS B-R-Elston 5 pkt. (G1). Badania immunohistochemiczne: panCK(+), EMA(+), E-cadherin(+), LCA(-). Rozpoznanie histopatologiczne: receptory estrogenowe w części inwazyjnej 5% (+) 3 pkt., receptory progesteronowe w części inwazyjnej 50% (++) 6 pkt. her-2, w części inwazyjnej (1+). Serdecznie dziękuję za wszelkie informacje.
ponad rok temu

Witam serdecznie,

U Pani Mamy wykryto złośliwy nowotwór piersi. Konieczne będzie dalsze leczenie - wybór terapii jest m.in. uzależniony od wielkości guza nowotworowego, a więc trudno mi powiedzieć, jak będzie wyglądało to u Pani Mamy.

Standardowym sposobem leczenia jest usunięcie całej piersi wraz z węzłami chłonnymi pachy. W przypadku guzów do 2 cm, braku powiększonych węzłów chłonnych w pasze, możliwe jest wykonanie operacji oszczędzającej - wycięcie guza z dużym marginesem tkanek, a następnie radioterapia. Jeżeli guz przekracza 5 cm, konieczna jest wstępna chemioterapia, a następnie po zmniejszeniu wielkości guza - operacja. Dobrą informacją jest to, że guz jest dobrze zróżnicowany (stopień złośliwości G1 - czyli najmniejsza złośliwość i skłonność do dawania przerzutów) oraz obecność dodatnich receptorów hormonalnych (dla estrogenów i progesteronu), co otwiera możliwość włączenia leczenia hormonalnego. Z pewnością wynik dot. receptorów HER1 będzie powtórzony po usunięciu guza i pełnej ocenie hist-pat, ponieważ dodatnie receptory HER-2 wiążą się z większą agresywnością choroby.

Więcej informacji nt. raka piersi i leczenia znajdzie też Pani na naszym serwisie w dziale "Warto wiedzieć".

Pozdrawiam serdecznie