Jakie leczenie po operacji odjęcia piersi?

Witam! Proszę o pomoc w odczytaniu biobsji mojej teściowej - lekarz powiedział jej, że to rak i ma mieć usuniętą całą pierś. Ma guzka 25 mm w dolnej części lewej piersi. Odebrała wyniki biopsji, w którym jest napisane: aligobiobcja carcinoma ductale infiltrans, NSD-R-ELSTON-5 PUNKTÓW G1. Była mowa też o receptorach 90%+5 punktów, 60%+6 punktów. Jeśli to jest rak, proszę mi powiedzieć, co będzie dalej po zabiegu, co ją czeka i jak wygląda dalsze leczenie? Moja teściowa ma 65 lat, w badaniach węzły chłonne nie są powiekszone. Dziękuję.

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Opis wyniku badania wskazuje na raka przewodowego naciekającego, o stopniu złośliwości G1 (w skali od 1-3, G1 oznacza najmniej agresywną postać nowotworu). Dodatnie receptory hormonalne wskazują na możliwość zastosowania w terapii leków hormonalnych. Z reguły też raki zawierające na swojej powierzchni receptory hormonalne łatwiej poddają się leczeniu.
Pierwszym krokiem będzie oczywiście zabieg usunięcia piersi wraz z guzem i węzłami chłonnymi w pasze (ocena czy nie doszło do powstania przerzutów). W zależności od wyniku zabiegu, lekarz podejmie decyzję o tym, czy konieczne będzie dalsze leczenie (np. chemioterapia). W przypadku dodatnich receptorów hormonalnych, u kobiet po menopauzie zaleca się także stosowanie leczenia hormonalnego przez dłuższy czas (nawet do 5 lat).