Cervicitis chronica w wyniku badania histopatologicznego po łyżeczkowaniu szyjki macicy

Rozpoznanie histopatologiczne po łyżeczkowaniu szyjki macicy brzmi: Zona intermedia epithelii portionis vaginalis colli uteri: Cervictis chronica, mataplasia planoepithelialis cum dysplasia maioris gr. Koilocytosis Cervicitis chronica. Jk mam rozumieć taki wynik?
ponad rok temu

Witam serdecznie. Taki obraz, wskazuje na przewlekłe zapalenie szyjki maicy, najprawdopodobniej spowodowane wirusem HPV (ogniska koilocytozy). Dysplazja dużego stopnia jest stanem przednowotworowym, który może wymagać leczenia zabiegowego czyli konizacji (metoda diagnostyczno-lecznicza polegająca na wycięciu stożka tkanki z części pochwowej szyjki macicy i poddaniu jej dokładnej analizie histopatologicznej) - ostateczną decyzję co do dalszego postępowania w tym przypadku powinien podjąć ginekolog prowadzący.