Chcę zapytać o wyniki morfologii. Jestem w siódmym miesiącu ciąży

Morfologia: WBC - 11,80, ponad normę, HGB - 11,90, mniejsze, RDW - 14,70, ponad normę, NEU% - 76,10, ponad normę, LYM% - 15,80, mniejsze. Czy mam powody do niepokoju? ANTYGEN HBS 0,28 - czy też OK? W osadzie moczu mam pojedyncze bakterie. Proszę o odpowiedź.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Stężenie hemoglobiny u kobiet w ciąży jest fizjologicznie nieco niższe niż u nieciężarnych - w Pani przypadku jest więc prawidłowe.
Stężenie leukocytów jest nieco podwyższone, co może mieć zwiazek z obecnością bakterii w moczu. Podobnie przesunięcie odsetków granulocytów i limfocytów w rozmazie. Bez znajomości ich stężeń wyrażonych w liczbach bezwzględnych trudno ocenić czy jest to niepokojące. Warto wybrać się do lekarza sprawującego opiekę nad ciążą, gdyż w tym stanie wskazana jest zwiększona czujność, zwłaszcza w przypadku podejrzenia zakażeń w okolicy dróg rodnych, w jakiej znajduje się niewątpliwie układ moczowy.

Interpretacja wyniku badania w kierunku obecności antygenu HBs nie jest możliwa bez znajomości wartości referencyjnych danego laboratorium, gdyż metody oznaczania tego parametru są różne. Obok wyniku powinny być podane wartości, dla jakich jest on ujemny, wątpliwy i dodatni.

Pozdrawiam