Chęć schudnięcia u 19-latki

Mam 19 lat. Moj wzrost to 153 cm, a waga ponad 90kg. Od zawsze (jesli mozna tak powiedziec) jestem otyla. Kiedys bylo mi bardzo przykro z tego powodu. Robilam wszystko zeby schudnac jednak nic nie pomagalo. Od gimnazjum zaakceptowalam siebie ludzie szanuja i lubia mnie za to kim jestem a nie jak wygladam. Jednak od zawsze chcialam ladnie wygladac w sukience.Moje posilki nie sa regularne jem kiedy jestem glodna, a czasem nawet zapominam o jedzeniu. Prosze o pomoc, co mam robic? Jak schudnac?

Witam serdecznie,

Według wskaźnika BMI obecny stan wskazuje na otyłość II stopnia (otyłość kliniczna). Ze względu na swój młody wiek powinna Pani, jak najszybciej podjąć kroki mające na celu zmniejszenie wagi oraz wprowadzenie zdrowego stylu życia. Oczywiście powinniśmy akceptować siebie i swoje ciało, ale w momencie kiedy zaczyna to zagrażać naszemu zdrowiu należy zdecydowanie to zmienić. Otyłość to jednostka chorobowa, która zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju cukrzycy typu II, nadciśnienia, chorób układu krążenia czy przyczynia się do problemów z układem ruchu (bóle stawów, kolan, kręgosłupa). W takim przypadku polecam od razu skonsultować się z dietetykiem, wykonanie podstawowych badań lekarskich (morfologia krwi, cholesterol całkowity, LDL, HDL oraz badania kontrolne hormonów tarczycy), następnie warto by wykonać ocenę składu ciała (określa ona ile tak właściwie tłuszczu znajduje się w organizmie). Kolejnym krokiem jest zmiana nawyków żywieniowych i wprowadzenie racjonalnej diety redukującej. Diety głodówki, niskokaloryczne, omijanie posiłków i ogólnie niejedzenie nie sprawi, że Pani schudnie, a co więcej najczęściej doprowadzają one do efektu jo-jo. To, że wydaje nam się, że zrobiliśmy wszystko wcale nie oznacza, że były to prawidłowe i właściwe działania. Przy odchudzaniu oprócz dobrze ułożonej diety ważny jest także wysiłek fizyczny, na początku oczywiście jest bardzo ciężko, ale wystarczy zacząć od dłuższych spacerów i 5 minut ćwiczeń, a potem z czasem zwiększać intensywność i długość treningów. Największy błąd to niejedzenie + godzinne, bardzo intensywne treningi, które narażają na kontuzje i bardzo szybko zniechęcają do regularności. Także w podsumowaniu powinna Pani:
1. Zrozumieć, że obecna waga i kondycja organizmu nie jest zdrowa i właściwa. Akceptacja siebie jest ważna, ale otyłość to choroba, którą należy leczyć.
2. Wykonać badania kontrolne w celu wykluczenia chorób sprzyjających rozwojowi otyłości (np. niedoczynność tarczycy).
3. Skontaktować się z dietetykiem, żeby wprowadzić właściwie zbilansowaną dietę.
4. Zacząć regularnie ćwiczyć (nawet jeśli będą to tylko spacery).
5. Nastawić się na regularną pracę i realizację celu w zdrowy sposób. Warto codziennie dbać o to, żeby nie podjadać słodyczy, fast foodów, białego pieczywa czy dużej ilości smażonego jedzenia i przeznaczyć chociaż 10 minut na ćwiczenia i 30 minut na marsz.

Zachęcam także do skorzystania z programu dietetycznego na stronie www.kalorynka.pl z rozpisaną dietą i opieką dietetyka.

Pozdrawiam,
mgr dietetyk
Aleksandra Erdmann

Witam. Dobrze byłoby wybrać się do dietetyka, żeby ułożył Ci odpowiednią dietę - nieregularność posiłków i zapominanie o jedzeniu wcale nie sprzyjają chudnięciu. Myślę także, że przydałaby Ci się wizyta u psychoterapeuty, żebyś mogła przyjrzeć się temu, co utrudnia Ci schudnięcie. Czasem jest tak, że większe korzyści ma się z bycia otyłym niż z bycia szczupłym, chociaż człowiekowi wydaje się, że jest zupełnie inaczej. Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Witam,
W tym momencie posiadam zbyt mało informacji na Pani temat, aby ustalić konkretny jadłospis. Skuteczna dieta powinna być dobrana pod względem Pani zapotrzebowania energetycznego. Musiałabym zebrać wywiad żywieniowy i zdrowotny. Jeżeli byłaby Pani zainteresowana zachęcam do kontaktu drogą mailową. Z pewnością jednak powinna Pani skupić się na regularności posiłków (5 posiłków dziennie w odstępach ok. 3h), bez dodatkowego dojadania pomiędzy wyznaczonymi godzinami.
Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony. Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Ważne, aby posiłek był pełnowartościowy, bogaty w węglowodany złożone, które stanowią główne źródło energii. Polecam produkty pełnoziarniste, które są wolno trawione, stopniowo uwalniają glukozę do krwiobiegu, nie następuje gwałtowny skok cukru, a my na długo odczuwamy sytość. Takie śniadanie poprawi również koncentrację, samopoczucie i zniweluje senność. Ważnym składnikiem śniadania jest także białko, ponieważ na jego strawienie organizm zużywa spore ilość energii. Pamiętajmy także o owocach i warzywach. Dostarczą one niezbędnych witamin oraz składników mineralnych.
Kolejne posiłki powinny być zjadane w odstępach około 3h. Nie powinniśmy dopuszczać do wielkiego głodu. W przeciwnym wypadku po powrocie do domu ,,opróżnimy pół lodówki’’. Spożywanie dużych porcji przyczynia się do gwałtownego wydzielaniu insuliny, która sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej.
Ostatni posiłek należy spożywać ok. 2-3h przed snem. Nie trzymajmy się stereotypowej godziny 18:00 przeznaczonej na ostatni posiłek, ponieważ chodząc późno spać i tak skusimy się na niezdrową przekąskę. Kolacje powinny być dość lekkie i nie zawierać dużej ilości węglowodanów.
Powinna Pani również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie. Należy unikać potraw smażonych i tłustych oraz żywności typu fast food. Można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne, ale ograniczać sól.
Unikamy również cukru, słodyczy a także żywności silnie przetworzonej typu instant, parówki, pasztety itp. Należy czytać etykiety. Zawsze należy zwracać uwagę nie tylko na wartość kaloryczną, ale także na zawartość tłuszczów nasyconych, cukrów i sprawdzać, czy produkt zawiera mało sodu.
Wprowadzi Pani w życie wszystkie moje zalecenia. Mam nadzieję, że przyniesie to pożądane efekty.
Jeżeli chciałaby Pani podejść do sprawy jeszcze bardziej profesjonalnie to proponuje ułożenie indywidualnej diety. Wymaga to jednak zebrania wywiadu żywieniowego i zdrowotnego. W tym celu zaprosiłabym Panią na konsultację dietetyczną. Pacjentów przyjmuję w Warszawie. Jeżeli nie jest Pani z Warszawy prowadzę również konsultacje online.
W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk