Chondromalacja rzepki a powrót do sportu

Witam. Pisze w sprawie kolan a mianowicie chondromalacji rzepki - jak stwierdził ortopeda,nie czuje bólu,tylko chrupie. Chcialbym sie zapytac czy mozliwy jest powrot do zdrowia/sportu bez wykonania artroskopii i oczyszczenia,wygladzenia chrzastki? jesli tak to co nalezaloby zrobic? wspomne takze ze zastrzyki z kwasu hialuronowego powoduja tylko chwilowa poprawe.

Witam,
Samo uczucie "chrupania" bez objawu bólu nie jest wskazaniem do leczenia artroskopowego. Jeżeli jednak zacznie Pan odczuwać dolegliwości bólowe, a terapia kwasem hialuronowym nie przynosi efektu, sugeruję zabieg artroskopowy.
Pozdrawiam,
dr n.med. Szymon Kujawiak
Specjalista w Ortopedii i Traumatologii
Narządu Ruchu

Sport nie zawsze oznacza zdrowie. Kolana mają Panu wystarczyć do końca życia. Jeżeli już teraz jest chrupanie to obciążanie stawu sportem nie wróży mu dobrej przyszłości. Proszę w diecie stosować bardzo duże ilości kolagenu (galarety, chrząstki itd) to powinno po wielu miesiącach złagodzić dolegliwości.