Zapytaj lekarza

7 4 0 , 6 4 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Choroba Raynauda po antykoncepcji hormonalnej

Chcialam zapytac bo pani doktor powiedziala mi dzis ze mam chorobe lub objaw raynauda chcialam zapytac czy to powazne i czy to mozliwe ze przez stosowanie antykoncepcji przez 5 miesiecy moglo to spowodowac ?
KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu

Antykoncepcja a PMS

Burza hormonów, napięcie przedmiesiączkowe, nerwy i drażliwość - czyli PMS. Czy tabletki antykoncepcyjne pomagają załagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego? Odpowiada lekarz ginekolog ? Katarzyna Pietuch.

Lek. Rafał Gryszkiewicz
84 poziom zaufania

Witam, wystąpienie objawu Raynauda może wywołać wiele czynników, w tym również leków i antykoncepcji hormonalnej. W tej sytuacji wskazane jest odstawienie leków antykoncepcyjnych. Pojawiająca się w wieku młodzieńczym choroba Raynauda często ustępuje w późniejszych latach bez poważnych komplkacji, sam objaw Raynauda może być jednak również początkowym objawem choroby układowej.

Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wśród jego zainteresowań znajduje się kardiochirurgia, chirurgia ogólna, medycyna tropikalna. Obecnie odbywa rezydenturę z chirurgii ogólnej w Klinice Chirurgii Szpitala Uniwersyteckiego Collegium Medicum UJ w Krakowie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy