Choroba Raynauda po antykoncepcji hormonalnej

Chcialam zapytac bo pani doktor powiedziala mi dzis ze mam chorobe lub objaw raynauda chcialam zapytac czy to powazne i czy to mozliwe ze przez stosowanie antykoncepcji przez 5 miesiecy moglo to spowodowac ?

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, wystąpienie objawu Raynauda może wywołać wiele czynników, w tym również leków i antykoncepcji hormonalnej. W tej sytuacji wskazane jest odstawienie leków antykoncepcyjnych. Pojawiająca się w wieku młodzieńczym choroba Raynauda często ustępuje w późniejszych latach bez poważnych komplkacji, sam objaw Raynauda może być jednak również początkowym objawem choroby układowej.