Mam problemy z ukrwieniem kończyn - czy to przez antykoncepcję hormonalną?

Antykoncepcję pigułkami s***** stosuję jakoś od 3 m-cy. Jest zima, to i wiadomo, że na dworze śnieg i mróz. Od zawsze byłam zmarzluchem, ale chodziłam w zaspach, na długie zimowe spacery, byłam w górach itd. i moje palce od nóg były zimne jak i ręce. W tym roku zima u mnie jest łagodniejsza niż w zeszłym, o wiele. Zauważyłam, że moje palce od nóg po powrocie do domu są sinobiało-granatowo-jakieś, ostatnio się przestraszyłam, że podchodzą pod odcień czerni. Gdy "przysiadłam" na rękach - ręce również zrobiły się jakieś sine. Wcześniej (gdy już brałam tabletki) na początku zimy palce robiły mi się szybko czerwone i puchły, w nocy spać nie mogłam, bo mnie swędziały. Ze środkowym palcem od ręki stało się podobnie, a zauważyłam to, gdy pierścionka nie mogłam ściągnąć. Następnie bolała mnie też kostka od serdecznego. Gdy siedzę i podkulę nogi (jakbym się na nich trochę opierała), z palcami od nóg dzieje się podobnie. Będąc u doktorki rodzinnej, usłyszałam, że nie jestem już pierwszą osobą, która z tym przychodzi. Niby mnie zbadała i w sumie zbyt wiele się nie dowiedziałam. Nie wie, że stosuję antykoncepcję. Dodam, że mam prawie 19 lat i to moje pierwsze tabletki. Jak sądzicie, czy możliwe jest, że to przez anty?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,
może to być również objaw Raynauda. Pojawia się on w wielu schorzeniach m.in. chorobach układowych tkanki łącznej (np. reumatoidalne zapalenie stawów, twardzina układowa),  chorobach naczyniowych (np. guzkowe zapalenie tętnic), chorobach krwi (szpiczak mnogi, nadpłytkowość pierwotna), przy stosowaniu leków (doustne środki antykoncepcyjne).
Należy zgłosić się do ginekologa celem zmiany metody antykoncepcji. Gdyby ta zmiana nie pomogła, wskazana będzie wizyta u reumatologa celem poszukiwania innych przyczyn Pani objawów.
Pozdrawiam