Choruję na cukrzycę - jak planować ciążę?

Witam, mam 27 lat, choruję na cukrzycę 4 lata. Planujemy z mężem dzidziusia. Mam HbA1c - 6,1%, to chyba dobry wynik? Dowiedziałam się, że do dobrego funkcjonowania przy obsłudze pompy insulinowej (wypożyczanej ze szpitala na okres przygotowania do ciąży i samej ciąży) niezbędna jest nauka WW (wymienników węglowodanowych) i WBT (wymienników białkowo-tłuszczowych). Czy tak jest? Jak przygotowywać sobie posiłki, korzystając z WW i WBT? Niestety, ale jeszcze tego nie umiem i boję się, że nie będę mogła dostać pompy. Proszę o radę. Czy mimo tego, bez pompy możemy z mężem starać się o dziecko? Dziękuję, Katarzyna

Witam serdecznie.

Cukrzyca stanowi zagrożenie zarówno dla płodu, jak i dla matki. Jednak coraz więcej kobiet chorujących na cukrzycę rodzi zdrowe dzieci - jest to możliwe dzięki planowaniu ciąży i odpowiedniemu do niej przygotowaniu, a następnie prowadzeniu. Proszę bardzo poważnie na ten temat porozmawiać ze swoim prowadzącym diabetologiem. Nie jest konieczne prowadzenie ciąży na pompie insulinowej, jednak ten sposób pomaga w utrzymaniu jak najlepszego wyrównania cukrzycy. Nawet jeżeli będzie konieczność nauki, proszę się nie zniechęcać i potraktować to jako inwestycję w zdrowie zarówno Pani, jak i dzieciątka.

Trzymam kciuki!
Pozdrawiam