Zapytaj lekarza

7 3 9 , 9 8 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy mam szanse na drugie zdrowe dziecko, mając cukrzycę 11 lat?

Witam serdecznie Sz.P. Doktorze, bardzo proszę o pomoc, bo nie wiem do kogo mam się z tym zwrócić. Mam 27 lat i 70miesięczną córeczkę, która jest zupełnie zdrowa. Z mężem marzymy o drugim dziecku, ale czy chorując na cukrzycę typu I 11 lat, mam na to szanse ? Czy lepiej nie ryzykować ? Jakie jest prawdopodobieństwo, że moja córeczka również będzie miała cukrzycę? Z góry bardzo dziękuję i czekam na odpowiedź. Grażyna  

27 LAT ponad rok temu

Posiadanie dzieci przy WZW

Dla kobiety w ciąży każdy problem zdrowotny może być niebezpieczny. A wirusowe zapalenie wątroby brzmi groźnie. Czy wobec tego kobieta z wzw może zajść w ciążę?

Witam serdecznie.

Dziedziczenie cukrzycy ma charakter wielogenowy i wieloczynnikowy, oznacza to, że nie da się w prosty sposób policzyć prawdopodobieństwa choroby u potomstwa. Dodatkowo penetracja genów jest różna. 

W przypadku cukrzycy typu 1, rola genów wydaje się mniejsza niż w drugim typie choroby. W Państwa przypadku prawdopodobieństwo rozwoju cukrzycy u dziecka wynosi 2,5%. Polecam artykuł zamieszczony na naszym portalu:
http://portal.abczdrowie.pl/czy-cukrzyca-jest-dziedziczna

Inną kwestią jest ciąża. Źle prowadzona cukrzyca w ciąży stanowi zagrożenie dla płodu. Proszę skonsultować się z prowadzącym diabetologiem, w ciąży istnieje możliwość wypożyczenia pompy insulinowej w celu lepszej kontroli cukrzycy.

Pozdrawiam.
 

Lekarz specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu profesjonalnych publikacji medycznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy