Czy moje dzieci w przyszłości mogą mieć cukrzycę?

U mojego męża w wieku 50 lat stwierdzono cukrzycę typu 2. Nie był co prawda tym zaskoczony, ponieważ w jego rodzinie 2 osoby (ojciec oraz ojca matka) też cierpiały z tego samego powodu. W tej chwili mąż jest pod stałą opieką diabetologa, przyjmuje codziennie tabletki na obniżenie cukru i systematycznie kontroluje jego poziom. Ogólnie czuje się dobrze. Mnie jednak niepokoi fakt, czy nasze dzieci w przyszłości też mogą mieć problemy z tą chorobą? Chcę dodać, że u mnie, jak również u nikogo z mojej rodziny, nie stwierdzono nigdy podwyższonego poziomu cukru. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie. A.R.

ponad rok temu

Nie istnieje jeden gen odpowiedzialny za cukrzycę typu 2. Udowodniono natomiast dziedziczenie wieloczynnikowe. Oznacza to, że bardzo wiele różnych czynników składa się na to, czy cukrzyca zostanie odziedziczona, czy nie. Nie sposób przewidzieć, czy Pani dzieci zachorują na cukrzycę, natomiast prawdą jest, że prawdopodobieństwo jest większe niż u przeciętnego człowieka.

Jednakże genetyka odgrywa zaledwie niewielką rolę w przekazywaniu cukrzycy. Równie ważne, a nawet ważniejsze jest to, jakie nawyki żywieniowe i odnośnie aktywności fizycznej przekaże się dzieciom. Jeśli nauczymy młodych, że należy się zdrowo odżywiać i uprawiać sport min. 1,5 h 3 razy w tygodniu, to damy im dużą szansę na uniknięcie cukrzycy, chorób serca i udaru.

Myślę, że zwłaszcza w rodzinach genetycznie obciążonych, powinno się dużą wagę przywiązywać do zdrowego stylu życia.

Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.