Dlaczego zmieniono mi lek na cukrzycę?

Witam! Wcześniej brałam insuline na cukrzycę typu 2 o nazwie Basal w tej chwili lekarz zlecił mi insulinę Lantus .Chcialabym sie dowiedzieć dlaczego lekarz zmienił mi lek jeśli cukry przy Basalu miałam w normie? Czym one się różnią i która insulina jest bardziej szkodliwa?Czytałam też że insulina Lantus jest rakotwórcza. Pozdrawiam
KOBIETA, 47 LAT ponad rok temu
Piotr Pilarski
87 poziom zaufania

Witam serdecznie,

insulina Basal jest insuliną ludzką jej działanie zaczyna się po ok 1h szczyt ma po ok 9h i przestaje działać po ok 19h. Natomiast Lantus jest analogiem insuliny, nie ma szczytowego działania. Zaczyna działać po ok 1,5 h a kończy swoje działanie po 24h. Jest zatem bardziej przewidywalna. Wcześniej były takie tezy, że Lantus jest rakotwórczy natomiast najnowsze badania pokazały, że nie jest to prawdą.

Pozdrawiam.

0
Lek. Izabela Ławnicka
98 poziom zaufania

Witam! Jeśli cukry były prawidłowe, trudno ocenić dlaczego lekarz zmienił insulinę. Najlepiej byłoby gdyby zapytała Pani o to samego lekarza prowadzącego. Lantus to rekombinowany analog długodziałający insuliny ludzkiej, insulina basal to insulina ludzka.

0

Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty