Gdzie wstrzykiwać insulinę?

Cukrzyca wykrywana jest u coraz większej ilości osób. To obecnie choroba cywilizacyjna. Wyróżniamy kilka typów tego schorzenia. Sprawdź, czego jeszcze warto dowiedzieć się o cukrzycy.

Magdalena StusiĹska
76 poziom zaufania

Jeżeli ma Pani problem z utrzymaniem wagi warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym- być może istnieje możliwość modyfikacji leczenia.

0

Szanowna Pani,

Przyrost wagi w trakcie leczenia cukrzycy insuliną oraz lekami zwiększającymi jej działanie (Xelevia) jest częstym problem. Dzieje się tak ponieważ insulina oprócz obniżania poziomu cukru we krwi powoduje odkładanie tkanki tłuszczowej.

Czy brała pani w przeszłości metforminę (Siofor)? Jest to lek, który obniża poziom cukru we krwi ale nie powoduje przyrostu masy ciała a w niektórych przypadkach pomaga w jej obniżeniu. Pytam ponieważ jest to jeden z podstawowych leków na cukrzycę którego nie powinno się odstawiać o ile nie powoduje on uporczywych efektów ubocznych.

W Pani przypadku należałoby pomyśleć o diecie niskokalorycznej celem zmniejszenia zapotrzebowania na insulinę oraz o zamianie Xelevi na metforminę jeżeli nie brała jej pani w przeszłości.

Pragnę zaznaczyć że utrzymanie właściwego poziomu cukru we krwi jest w leczeniu cukrzycy priorytetem i nie należy zmniejszać dawek insuliny bez konsultacji z lekarzem.

Pozdrawiam serdecznie

Tomasz Wójcik

0

Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty