Leczenie przy cukrzycy typu 2 insuliną Basal SoloStar

Witam ! Od tygodnia diabetolog zlecił mi leczenie przy cukrzycy typu dwa insuliną Basal SoloStar 100.m./ml po 16 jedn. na noc a w dzień glibetic 4mg wraz z formeickiem 850 mg do każdego posiłku .Utrzymuje dietę a cukry w dzień dalej mi skaczą wahania od 69 do 250 czy nie powinnam w dzień też przyjmować insuliny? Dodam iż moje cukry na czczo też są zawyżone nawet do 150.Nie radzę sobie z utrzymaniem dobrego poziomu cukrów.Bardzo proszę o pomoc . Pozdrawiam Ewa
KOBIETA, 47 LAT ponad rok temu

Szanowna Pani,

Proponowałbym podawanie sobie insuliny NPH, czyli średnio długo działającej insuliny ludzkiej jaką Pani przyjmuje - dwa razy na dobę, a odstawienie Glibeticu 4 mg. Wygodniejszy nawet dla Pani byłby jakiś analog długodziałający - np. glargina podawna raz na dobę, która działa 24 h i jest insuliną bezszczytową. Połaćzenia insuliny z lekiem z grupy pochodnej sulfonylomocznika do której należy Glibetic nie są zbyt popularne i raczej takiego połączenia się nie zaleca. Do problemu należy jednak zawsze podejść indywidualnie. Istotne jest jaki ma Pani poziom peptydu C we krwi i na ile Glibetic może być u Pani skuteczny. Trudno udzielać Pani precyzyjnych rad nie znając dokładnych wartości glikemii w ciągu doby. Proponuję rewizytę u diabetologa lub wybranie się do innego specjalisty, który postara się tak zmodyfikować leczenie i ustalić dawki leku, aby glikemie były zadowalające.

Z poważaniem,

Marek Derkacz

0

Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty