Częste spożywanie alkoholu przy cukrzycy typu 2

Witam mój wujek (56 lat) od ponad roku leczy się na cukrzyce typu 2.Od lekarza diabetologa otrzymał tabletki Glucophage 750 mg i przyjmuje wg zaleceń 2 tabletki wieczorem, leczenie przyniosło efekty-poziom cukru na czczo się obniżył. Martwi mnie jednak fakt, że od kilku miesięcy wujek często spożywa alkohol ,przyjmując leki. Czy to nie spowoduje zagrożenia dla jego zdrowia??

Witam. Częste picie alkoholu, może zaszkodzić każdemu, osobie z cukrzycą w szczególności. Alkohol jest wysokokaloryczny, co sprzyja nadwadze. U osób przyjmujących doustne leki przeciwcukrzycowe lub insulinę, zwiększa ryzyko hipoglikemii. U leczonych lekiem Glucophage występuje zwiększone ryzyko kwasicy mleczanowej.

Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.