Cukrzyca typu 1 i powolne odczuwanie działania insuliny

Uprzejmie proszę o poradę. Choruję 16 lat na cukrzycę typu 1.Od 2 lat biorę lantusa 20 jednostek rano.Jednocześnie dostrzkuję humalog mix w ciagu dnia do 80 jednosteka a często i wiecej.Odczuwam bardzo powolne działanie insuliny. Z poważaniem andrzej

Witam, Pana problem wymaga dokładnej analizy lekarskiej. Proszę udać się do lekarza diabetologa, który zmodyfikuje dawki insuliny i dobierze je do Pana sposobu żywienia. Pozdrawiam i życzę zdrowia.

Witam,
bardzo dziwi mnie połączenie Lantusa i Humalogu Mix. Nie jest zalecane. Prosze skonsultować się z diabetologiem.
Jeśli chodzi o powolne działanie insuliny - problem jest bardziej złożony i wymaga wnikliwej rozmowy z Panem i edukacji.

Pozdrawiam
Agnieszka Nowak-Musiej

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.

Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. W przypadku polineuropatii cukrzycowej klasyczne NLPZ są wręcz przeciwwskazane ze względu na ryzyko działań niepożądanych w stosunku do nerek, które i tak są narażone na uszkodzenie w przebiegu cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe.
Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA) oraz witaminy z grupy B, generalnie są to leki zarejestrowane do leczenia polineuropatii cukrzycowej.