Cukrzyca typu 1 w ciąży

witam mam pytanie miałam w ciąży wykrytą cukrzyce typu 1 brałam insuline po cieciu przeszło natomiast po miesiącu powróciła obecnie biore do śniadania 4 jednostki humalogu do obiadu dwie lub trzy i kolacja tak samo na noc 3 lub 4 humulin n czy jest szansa wyleczenia
KOBIETA, 34 LAT ponad rok temu

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.

Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. W przypadku polineuropatii cukrzycowej klasyczne NLPZ są wręcz przeciwwskazane ze względu na ryzyko działań niepożądanych w stosunku do nerek, które i tak są narażone na uszkodzenie w przebiegu cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe.
Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA) oraz witaminy z grupy B, generalnie są to leki zarejestrowane do leczenia polineuropatii cukrzycowej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Cukrzyca typ 1 LADA

Mam 44 lata, miesiąc temu zdiagnozowano u mnie cukrzycę typ 1 LADA. 9 dni wcześniej miałem wypadek samochodowy, w którym doznałem obrażeń ręki (złamania otwarte palców, liczne rany ręki (50 szwów)). Czy możliwy jest związek przyczynowy między wypadkiem, krwotokiem, infekcją i nagłą autoimunologiczną reakcją mojego organizmu, która doprowadziła do zniszczenia komórek trzustki.

MĘŻCZYZNA, 44 LAT ponad rok temu

Witam! Cukrzyca typu LADA to specyficzny rodzaj cukrzycy, która występuje u dorosłych i ma podłoże autoimmunologiczne. Przyczyna autoimmunizacji nie została jednoznacznie określona, aczkolwiek udział w patogenezie przypisuje się pewne grupie wirusów (enterowirusy). Oprócz tego wpływ mają czynniki genetyczne oraz środowiskowe. W opisanej sytuacji związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy wypadkiem a patogenezą cukrzycy typu LADA jest mało prawdopodobny. Warto wiedzieć, że cukrzyca typu LADA początkowo ma przebieg utajony, a objawy kliniczne pojawiają się dopiero gdy zniszczeniu ulegnie ok 80% wysp trzustkowych. W związku z tym dość prawdopodobne jest to, że proces chorobowy rozpoczął się jeszcze przed wypadkiem. Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Dzień dobry,

Cukrzyca typu I daje typowe objawy: stałe uczucie pragnienia, częste oddawanie moczu i nagły spadek masy ciała pomimo nieomijania posiłków. Do diagnostyki wystarczy badanie krwi, w którym należy oznaczyć poziom cukru (zwykle mocno podwyższony), poziom insuliny oraz badanie moczu (w którym przy cukrzycy będzie obecny cukier),

Proces autoimmunologiczny nie jest na dzień dzisiejszy dokładnie poznany. Lekarze nie wiedzą jaka jest przyczyna występowania schorzeń o tym podłożu. Mówi się o czynniku genetycznym, ale także o czynnikach środowiskowych takich jak ekspozycja na wybrane leki (szczególnie antybiotyki), przebyte infekcje bakteryjne i wirusowe, a także ogólna chemizacja żywności i naszego codziennego otoczenia.

Autoimmunologiczne zapalenie trzustki (ale też tarczycy, czy nerek) jest częścią ogólnoustrojowej choroby autoimmunologicznej. Może przebiegać wyłącznie w obrębie jednego narządu, może także współistnieć z innymi schorzeniami o tym samym podłożu, najczęściej RZS, wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, czy stanem zapalnym tarczycy.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty