Czy fakt, że dziadek ma cukrzycę zwiększa szansę na zachorowanie?

Witam, chciałabym się dowiedzieć, czy mam cukrzycę bądź czy jestem w grupie podwyższonego ryzyka i jak to sprawdzić. Mam obecnie 19 lat i mam pewne podejrzenia, że mogę mieć cukrzycę. Mój dziadek ze strony taty ma cukrzycę od wielu lat. Ostatnio babcia pożyczyła mi drugi, nowy glukometr dziadka, abym mogła sama sprawdzić stan cukru. Po ok. godzinie od zjedzenia talerza rosołu miałam poziom 75. Czy to jest w normie? Czy samo to, że dziadek ma cukrzycę zwiększa prawdopodobieństwo, że i ja mogę mieć? Jak to sprawdzić?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Cukrzyca jest choroba metaboliczną. Wyróżnia się kilka typów tej choroby.

Prawdopodobnie w przypadku dziadka chodzi o cukrzycę typu 2. W jej przypadku mogą występować predyspozycje genetyczne do rozwoju choroby, jednak największe znaczenie mają czynniki środowiskowe. Największe znaczenie pośród nich ma otyłość oraz mała aktywność fizyczna.

Najniebezpieczniejszym typem otyłości jest tak zwana otyłość brzuszna, czyli sytuacja, gdy komórki tłuszczowe w największym stopniu lokalizują się w obrębie jamy brzusznej. Na pocieszenie oba czynniki są modyfikowalne, czyli mamy możliwość ich zmiany.

Jak każdej chorobie także cukrzycy lepiej zapobiegać niż ją leczyć. Wskazane jest więc utrzymanie należnej masy ciała i stosowanie regularnego wysiłku fizycznego.

Badaniem wykonywanym w celu wykrycia cukrzycy lub nietolerancji węglowodanów jest test doustnego obciążenia glukozą.

Polecam Pani jeszcze lekturę artykułów zamieszczonych na naszym portalu, przykładowo:
 http://portal.abczdrowie.pl/grupa-ryzyka-cukrzyca
http://portal.abczdrowie.pl/zapobieganie-cukrzycy.

Pozdrawiam