Prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę po zachorowaniu na cukrzyce insulinową w czasie ciąży

Witam czy majac 5lat temu cukrzyce insulinowa w ciazy moze ona powrucic ?? Miezac naczczo rano mam 120 a po posilkach dochodzi do 140 wykonalam go glukometrem.

Witam,

Cukrzyca ciążowa może się rozwinąć w cukrzycę typu II u około 30-40% kobiet, które w czasie ciąży miały właśnie cukrzycę ciążową. Z całą pewnością stany przedcukrzycowe pozwalają Pani na wprowadzenie wielu zmian w sposobie odżywiania i funkcjonowania, aby opóźnić pojawienie się cukrzycy typu II. Podana przez Panią glikemia na czczo jest nieprawidłowa, natomiast nie podała Pani czasu kiedy wykonuje drugi pomiar. Zalecam pacjentom, aby przez kilka dni dokonywali pomiarów cukru we krwi na czczo, jak i godzinę po posiłkach i na podstawie udzielonych przez pacjenta informacji modyfikuję dietę tak, aby osiagnąć zamierzony cel. Bardzo zachęcam do kontaktu z dietetykiem bo stan przedcukrzycowy to taka tykająca bomba - ponadto nie znam pozostałych informacji o Pani masie ciała czy tez podejmowanej aktywności fizycznej.

Przebywszy cukrzycę w ciąży należy Pani do grupy zwiększonego ryzyka zachorowania na cukrzycę w przyszłości z prawdopodobieństwem podanym przez dietetyka. Poza kwestią żywienia wymaga Pani częstszego monitorowania w kierunku tej choroby co jest w gestii Pani lekarza prowadzącego.