Czy mogę zachorować na cukrzycę?

Mam 15 lat, 164 cm wzrostu i 60 kg. Ostatnio zauważyłam że jestem grubsza od moich koleżanek i strasznie mi to przeszkadza. Chcę być szczuplejsze i pragnę zmieścić się w moje krótkie spodenki które rok temu jeszcze na mnie pasowały. Zaczęłam się wstydzić i nie chcę nosić rzeczy w których widać moje fałdki. Potrafię dużo zjeść, lubię spaghetti i jem je raz na 3 tygodnie, nie lubię zup jem tylko drugie danie zwykle bez ziemniaków, dużo piję soków i napojów słodkich, jem sporo słodyczy i nigdy nie jestem głodna. Ostatnio zwróciłam uwagę na fakt że mój tata jest chory na cukrzycę typu 2 i boje się że tez zachoruje. Proszę o jakąś rade na temat odżywiania się i jak mogę schudnąć do wakacji i jak ochronić się przed cukrzycą?

Witam serdecznie,

Jedynym sposobem na zredukowanie ryzyka cukrzycy typu 2  jest normalizacja masy ciała i zwiększenie aktywności fizycznej.

Pierwsze, nie powinno być szczególnie trudne w Twoim przypadku. Wystarczy bowiem, że wyeliminujesz słodycze i słodkie napoje. Cukry proste, nie dość, że nie dostarczają składników odżywczych, "napędzają" również apetyt. Prowadzą do sporych wyrzutów insuliny, która odpowiada za gromadzenie glukozy w postaci glikogenu, który z kolei stosunkowo łatwo zamienić w tłuszcz.
Również duże posiłki nie sprzyjają zgrabnej sylwetce. Jedz mniej, a częściej. Staraj się po posiłku nie czuć zupełnie pełna. Twój organizm potrzebuje czasu by do mózgu przekazać informację o stanie sytości.

Ze spaghetti nie musisz wcale rezygnować. Przyrządzaj je jednak na mięsie drobiowym, na minimalnej ilości tłuszczu i z dodatkiem warzyw (np. włoszczyzny mrożonej dla wygody). Serwuj z rozsądną ilością makaronu (ok. 70 g), najlepiej pełnoziarnistego.
Myślę, że opisane powyżej drobne zmiany pomogą w pozbyciu się "fałdek".

Życzę powodzenia i pozdrawiam.
K. Szatkowska

Magdalena Mroczek

Jeśli chodzi o objawy cukrzycy to cukrzyca typu 2 występuje w tak młodym wieku dość rzadko, dotyczy przede wszystkim otyłej młodzieży, pewne znaczenie mogą mieć też czynniki genetyczne. U młodzieży występuje za to przeważnie cukrzyca typu 1, która jest chorobą o podłożu antyimmunologicznym. Jej objawy to wzmożone pragnienie, wzmożony apetyt, a pomimo tego chudnięcie oraz zwiększone oddawanie moczu. Mogą towarzyszyć temu zaburzenia widzenia i osłabienie. Myślę, że w Twoim przypadku cukrzycę typu 1 można raczej wyeliminować.

Do czynników ryzyka cukrzycy typu 2, na którą prawdopodobne choruje też Twój tata, należy nadwaga i otyłość. Dlatego warto dążyć do normalizacji wagi. Najlepiej jeść częściej, ale za to mniejsze posiłki. Można zrezygnować ze słodyczy, przekąsek i fast foodów. Jedzenie tego typu potraw prowadzi do gwałtownych wyrzutów insuliny, co sprzyja odkładaniu się tłuszczu. Poza tym warto zmienić białe pieczywo na pełnoziarniste, unikać tłustych mięs, najlepiej jeść potrawy duszone, przygotowywane na parze lub gotowane. Powinny one zawierać dużą ilość warzyw i owoców. . W dodatku soki i słodkie napoje zawierają dużo cukru. Można więc z powodzeniem zastąpić je niegazowaną woda mineralną. Najlepiej wypijać jej około 2-2,5 litra dziennie.

Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, to jest niezbędna do schudnięcia i najlepiej stosować ją w połączeniu z dietą. Każdy rodzaj sportu jest dobrym szczególnie polecane jest pływanie czy jazda na rowerze.